Jahjaga: Na severu Kosova važiće naš Ustav
Jahjaga je to izjavila posle susreta s predsednikom Evropskog saveta Hermanom van Rompejom, i rekla da Priština očekuje da će "Republika Srbija normalizovati i uspostaviti dobrosusedske odnose sa Republikom Kosovo", ocenivši da će to doprineti miru i stabilnosti i imati "neposredan upliv na razbijanje paralelnih struktura i uklanjanje
kriminalnih mreža u tri opštine na severu Kosova".
Dijalog Kosova i Srbije je jedini način na koji se mogu rešiti sva pitanja i "uzajamno pomoći jedni drugima u napredovanju ka evro-atlantskim integracijama".
|
Ona je navela da Priština nije zadovoljna sprovođenjem sporazuma u dijalogu Priština-Beograd i da je zato od EU zatraženo da ustanovi mehanizam nadzora i zajamči njihovu primenu.
Van Rompej je istakao da je za Prištinu i Beograd "zajednički izazov da svi postignuti dogovori u dijalogu Beograd-Priština budu potpuno i brzo sprovedeni, posebno kad je reč o prelazima i regionalnojsaradnji".
"Dve strane moraju da se pozabave i situacijom na severnom Kosovu na
dobrobit svih ljudi koji tamo žive", naglasio je Van Rompej u izjavi novinarima, ali bez mogućnosti da predstavnici medija postave pitanja njemu ili predsednici Kosova.
"Uveren sam", podvukao je Van Rompej, "da nastavak dijaloga Beograda i Prištine jeste najbolji način da se ostvari napredak i obezbedi dalja stabilnost i razvitak u regionu, što je konačni cilj za Evropsku uniju".
On je istakao da EU očekuje od Kosova da ojača evropske reforme, "posebno kad je u pitanju vladavina zakona, državna uprava, izborni zakon i izađe u susret nacionalnim manjinama".
Predsednik Evropskog saveta je dodao da su on i Jahjaga razgovarali o "potrebi da se normalizuju odnosi Prištine i Beograda", a dijalog te dve strane je, kako je rekao, "već dao opipljive rezultate".
On je u prilog toj oceni naveo da su 73 univerzitetske diplome priznate, kopije matičnih knjiga s Kosova su na putu da budu predate, a uspostavljen je i režim ličnih karata koji omogućava da se putuje u i kroz Srbiju.
Van Rompej je naglasio podršku EU evropskoj perspektivi Kosova i rekao da su u ovoj godini u napretku ka tom cilju ostvareni i neki rezultati, kao što je pokretanje dijaloga EU-Kosovo o vladavini zakona, utvrđivanje mera za dijalog o mogućem ukidanju EU viza za kosovske građane i dogovor o režimu trgovine EU-Kosovo.
Jahjaga je dodala da su u sklopu decentralizacije ustanova vlasti na Kosovu, na deset opština u kojima su Srbi većina i jedna opština s turskom etničkom većinom, "prenesena ovlašćenja za lokalnu samoupravu".
Prema njenim rečima, "tri opštine na severu Kosova još nisu prihvatile taj postupak, ali je naša namera da izdejstvujemo saradnju te tri opštine do sledećih opštinskih izbora i uključimo ih u poredak vlasti, tako što ćemo obezbediti upražnjavanje njihovih
prava, utvrđena ustavom i zakonima Kosova".
Kako je to Jahjaga rekla, "uz usluge dobre volje EU, u dijalogu Republike Srbije i Republike Kosova postignuto je sedam sporazuma koji se tiču građana s obe strane granice i odnosa naše dve zemlje".
"Mi nismo zadovoljni sprovođenjem tih sporazuma i mi smo zatražili od EU da ustanovi mehanizam nadzora i zajamči njihovu primenu. Očekujemo da Republika Srbija normalizuje i uspostavi dobrosusedske odnose s Republikom Kosovo", rekla je ona.
"Budući da je to u obostranom interesu naših građana i naših zemalja, to će biti činilac mira i stabilnosti, što ima neposredan upliv na razbijanje paralelnih struktura i uklanjanje kriminalnih struktura u tri opštine na severu Kosova", dodala je Jahjaga.