Moskvi svejedno ko vlada Srbijom
Da li je EU ili Rusiji zaista bitno ko formira vladu Srbije?
- Srbija je daleko od centra pažnje velikih evropskih država, kao i Rusije, a nikako nije ni prioritet Evropskoj uniji. Za Brisel je ona periferna zbog duboke koncepcijske krize EU i biće dok god Beograd ne pravi velike probleme Evropi, kao što je to bilo pre nekoliko decenija.
Da li je za Kremlj podjednako prihvatljivo da vlast nose Srpska napredna stranka ili Demokratska stranka?
- Rusija je zadovoljna ovim nivoom odnosa koji ima sa Srbijom i nema nikakvih ambicija da širi svoj uticaj na Balkanu. Zapravo, uopšte nije važno ko vlada u Srbiji. Obe opcije su prihvatljive.
Kad se Toma umiljava PutinuU jednom trenutku je predsednik Srbije izjavio da bi Beograd trebalo da prizna nezavisnost Južne Osetije i Abhazije. Šta bi to značilo za odnose naše zemlje s EU, a šta s Rusijom? |
Banjaluka sve češće zahteva ukidanje misije OHR, mislite li da je došlo vreme za Bosnu da samostalno nastavi?
- Naravno da je veoma loša situacija u kojoj 17 godina posle Dejtona Bosna i dalje funkcioniše kao međunarodni protektorat. Krajnje je vreme da se stvarna vlast prenese na lokalne političare. Nažalost, još je nejasno da li je Bosna održiva bez stranog nadzora, ili će različite etničke grupe odmah početi borbu za prevlast što, kao što znamo iz skorije istorije, može da odvede u katastrofu. Ali, ako je izbor između održivosti s nadzorom i moguće nove, nasilne, podele, ja biram ovo prvo.
Međunarodna upravljačka grupa je ukinula nadgledanu nezavisnost Kosova. Kako se ova odluka uklapa u ruske interese na Balkanu?
- Šta god da Rusija i Srbija misle o statusu Kosova, ova oblast je de facto nezavisna i tako će i ostati. Naravno, Kosovo ne ispunjava kriterijume moderne demokratske države i ekonomski nije samoodrživa, ali politička priznanja sa Zapada otvaraju drugačiju političku budućnost za Kosovo. Da budem iskren, za Rusiju nije važno kakav je formalni status Kosova. Glavni interes je da Kosovo ne izazove velike potrese, kao i da ne pojačava pritisak na preostale Srbe, jer bi se u takvoj situaciji Rusija osećala obaveznom da reaguje, a to joj nije prioritet.
Rusija energetski dominira u Srbiji, od NIS-a do Južnog toka. Da li su u pravu oni koji kažu da je Srbija produžena ruka Moskve u Evropi, da li Rusija energetiku koristi kao političku meku moć?
- Energetika nikako nije meka moć, već veoma tvrda moć. Rusija ima interesa da energetski bude prisutna u Srbiji i do izvesne mere bi se moglo reći da je Srbija njena produžena ruka, ali Moskva nikako svoju strategiju ne bazira na potencijalu Srbije i tražiće svoje prilike na drugim mestima. Zasad ja ne vidim ništa drugo osim merkantilizma.
U Nišu baza, ali ne vojnaSrbija i Rusija grade centar za humanitarne vanredne situacije u Nišu. Neki ljudi u tome vide nukleus moguće vojne baze. Mislite li da su takve "nade" ili "strahovanja" opravdani, uzevši u obzir da je Srbija potpuno okružna članicama NATO? |