Šta se to događa sa klimom na Zemlji?
Šef programa meteorološkog i energetskog Svetskog fonda divlje prirode Rusije Aleksej Kokorin navodi da će boj vremenskih nepogoda, kao što su obilne padavine i toplotni talasi, biti česte pojave u budućnosti.
Stručnjaci procenjuju da će se u narednih 20 godina povećati za četiri puta učestalost opasnih meteoroloških pojava.
Na primer, u ovom trenutku, broj takvih događaja, u poređenju sa 1960. godinom, povećao se za nekoliko puta.
Prognoza o neprekidnom zagrevanju planete ipak se ne potvrđuje,već se u naučnom, krugovima ozbiljno razmatra mogućnost da krajem veka dođe do ozbiljnih zahlađenja.
O tome svedoče promene na Arktiku. U narednih sto godina, led Arktika će biti deblji ili tanji, odnosno biće hladnije ili toplije, ali krajem 21. veka nastaće opšte zahlađenje - navode naučnici.
Nedavno je na dnu Arktičkog okeana otkriveno veliko curenje metana, koji se podiže u atmosferu u oblasti topljenja leda.
Naučnici strahuju da bi zbog toga na području arktičkog leda temperature mogle da porastu, što bi moglo da utiče na globalnu klimu.
Još pre dve godine, ruski naučnici otkrili da je Istočno-Sibirska arktička oblast najveći izvor metana. Studije su pokazale da se emisija metana na ovim prostorima može porediti sa emisijom svih ostalih svetskih okeana.
I danas smo svedoci posledica toplotnih udara uzrokovanih promenom klime.
U Španiji gori na hiljade hektara zemljišta. U Valensiji su mnogi stanovnici primorani da napuste svoje domove. Požar se gasi i iz zemlje i iz vazduha.
U Austriji već dve nedelje pada kiša koja je izazvala klizišta u pokrajinama Štajerska i Koruška - navode agencije.
Na putevima je nanesena gomila kamenja, a tuneli su poplavljeni. Nekoliko oblasti je odsečeno od sveta.....
U Rusiji su poplave odnele više od 170 života, dok na našim prostorima i pojedinim delovima SAD temperature obaraju rekorde.