Nedelja 08.07.2012.
13:49
Večernje novosti

Zbog vrućina vanredna situacija?

Moguće je proglašenje vanredne situacije
 

Proglašenje vanredne situacije sasvim je mogući scenario, ali samo pod uslovom da gradski čelnici širom Republike ujedinjeno konstatuju da je nastavak normalnog života i rada - nemoguć.

U Štabu dodaju i da ih ove ekstremno visoke temperature ne brinu "samo“ zbog uslova u kojima funkcionišu građani već i zbog opasnosti od izbijanja (šumskih) požara i zato se stanje na terenu prati pomno iz dana u dan.

A ako je verovati prognozi, takav bi se „film“ mogao gledati već za nedelju dana.

"Prema našim poslednjim podacima, u Srbiji se očekuje još jedan vreli talas i to u periodu od 15. do 21. jula", kaže Predrag Marić, načelnik Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije, ali dodaje da je još rano za paljenje crvene lampice.

"Naš Zakon o vanrednoj situaciji, poput većine evropskih, ne definiše visinu temperature zbog koje bi država proglasila vanredno stanje, ali se o tome može razmišljati onda kada ekstremna vrućina potraje deset do 15 dana u nizu. Ipak, inicijativu da se proglasi vandredno stanje moraju da podnesu lokalne samouprave, a one to čine kada uslovi u kojima funkcionišu građani postanu toliko poremećeni da grad ne može normalno da „diše“, kaže Marić.

Živa će se ovog leta, prema predviđanjima meteorologa, popeti iznad proseka. Ipak do kraja meseca neće prelaziti 37. stepen, što je ispod maksimalne temperature u Srbiji izmerene od kad postoje merenja. Najtoplije je bilo 24. jula 2007. godine, kada su termometri u Smederevskoj Palanci pokazivali 44,9 stepena.

A ni tada, dodaje on, nije dovoljno da jedan ili dva grada zatraže objavu vanredne situacije, već to mora da se odnosi na znatno širu teritoriju.

Odluku da se situacija u zemlji proglasi vanrednom donosi, inače, Republički štab i potom je prosleđuje Vladi pa čim ministri daju „zeleno svetlo“ počinje primena. A to je po pravilu - odmah.

"Ukoliko bude potrebno, mi smo već spremni za takvu sednicu Štaba na kojoj bi se proglasila ovakva odluka, ali zasada o tome nema reči", kaže Marić.

Marić, međutim, objašnjava da ova objava ne donosi nikakvo "čudo neviđeno“ već samo pojačava važeća pravila ponašanja:

Ministarstvo rada i socijalne politike ima, na primer, jasne preporuke kako se vladati pri radu na visokim temperaturama, ali ih poslodavci širom Srbije slabo poštuju. Proglašavanjem vanredne situacije one bi, međutim, postale obavezujuće.

2024 © - Vesti online