NBS: Moguća ozbiljna ekonomska kriza
Javni dug je premašio ne samo granicu definisanu Zakonom, već i granicu iznad koje je kriza javnog duga moguća i zato je važno snažno fiskalno prilagođavanje. Takođe, rizik krize u evrozoni može imati uticaja na Srbiju s obzirom na veoma značajan udeo (73,8%) stranih banaka u aktivi bankarskog sektora naše zemlje.
Posebno brine, navodi se u izveštaju NBS, zabrinjavajući porast problematičnih kredita koji su krajem 2011. godine činili 19 odsto od ukupnog broja odobrenih kredita. U sektoru privrede ovaj problem je izraženiji (24,6%), dok u sektoru stanovništva to učešće stagnira (9,1%).
Zabeležena su i neka pozitivna kretanja. Pre svega, inflacija je krajem 2011. godine bila 7 odsto, što je nešto više od gornje granice odstupanja od cilja, koja je za kraj decembra 2011. bila 6 procenata. Ovaj pozitivan trend se nastavio i u 2012. godini što pokazuje rekordno niska stopa od 2,7 odsto u aprilu, predočava NBS.
U preporukama za tekuću godinu posebno mesto zauzima jačanje stabilnosti finansijskog sistema. U cilju zaštite od deviznog rizika, NBS će nastaviti politiku podsticanja veće upotrebe dinara kroz razvoj tržišta dinarskih hartija od vrednosti, stvaranje uslova za uvođenje novih dinarskih proizvoda i zaštite od deviznog rizika.
NBS će nastaviti s pažljivim sprovođenjem i praćenjem mera monetarne politike i pojačanog nadzora nad finansijskim institucijama, uz primenu Bazel 2 standarda i uvažavanja potrebe racionalnog upravljanja deviznim rezervama zemlje. Od posebne važnosti je, zaključuje se u izveštaju koji je NBS uputila Skupštini Srbije na razmatranje, da se što pre formira Vlada koja će biti u stanju da obuzda javnu potrošnju i obezbedi uslove za oporavak privrede.