Četvrtak 28.06.2012.
12:01
Lj. Ivanović - Vesti

Zbog Železare neko mora u zatvor

Milan Kovačević, savetnik za strana ulaganja
 

U intervjuu za "Vesti" Kovačević objašnjava zašto je odluka vlade Srbije da kupi Železaru bila pogubna.
 

Koliki je odnos dugova i vrednosti imovine?
- Obaveze su oko 70, a vrednost imovine 35 milijardi dinara. Dakle, onaj ko je platio evro za Železaru, morao bi da ide u zatvor!
 

A šta je bila alternativa? Da pustimo da Ju-Es stil ugasi Železaru?
- Da. To je bolno, ali je tako. Ja sad postavljam pitanje: u čemu smo to mi (država) bolji od Ju-Es Stila pa ćemo mi, eto spasti Železaru koju oni nisu mogli. Nismo bolji ni u tehnološkom smislu, nemamo tržište, nemamo bolje korporativno upravljanje, nemamo rudu. Nemamo ništa, osim sulude ambicije da po svaku cenu održavamo nešto što je neodrživo.
 

Peć na "tihom hodu"

Rukovodstvo Železare Smederevo donelo je odluku da se rad na drugoj visokoj peći prebaci na režim tihog hoda u prvoj nedelji jula, zbog potrebe da se promeni način finansiranja kompanije. Predstavnici Sindikata metalskog sektora Srbije u Železari Smederevo očekuju da država, ipak, ne dozvoli obustavu proizvodnje u čeličani. Oni ističu da bi zaustavljanje rada Železare značilo kraj i za ceo metalski kompleks u Srbiji.

Da li mislite da je neizbežno da, pre ili kasnije, i Srbija ugasi Železaru?
- To je neminovno. Državi bi bolje bilo da je teret duga ostavila samom preduzeću, pa da ono ode u stečaj, a državi bi bilo jeftinije da radnike pošalje kući i odatle ih plaća ni za šta, nego da drži upaljene visoke peći i proizvodi ogromne gubitke. Bilo bi nam pametno da Železaru ugasimo i manemo se iluzije koja je od prvog dana samo pravila probleme.


Dakle, vi ne verujete da će se javiti neko ozbiljan na tenderu za Železaru?
- Ne verujem. Cena nafte pada, a nju prati i cena čelika. Drugo, vlada je postavila nemoguće uslove pa od ponuđača traži da ima rudnike čelika, koksa i da sve to nama donese na noge da bismo mi nešto topili, valjali i izvozili. Vrlo su male, da ne kažem nikakve, šanse da se to dogodi.


Vlada kaže da je Železara bitna jer je bila i veliki izvoznik s kapacitetom od 2,2 miliona tona čelika i da se zato održava u životu.
- To nije sasvim tačno. Ona jeste bila veliki izvoznik, sa oko pet odsto ukupnog izvoza zemlje, ali kako mi nemamo rudu, koks, sve smo to uvozili, pa je tako odnos uvoza Železare i izvoza bio u najboljim danima jedan prema jedan. To znači da je doprinos Železare bruto društvenom proizvodu bio nula. Drugo, Železara nikad nije proizvodila 2,2 miliona tona. To je njen projektovani kapacitet, a Ju-Es stil je na vrhuncu dobacio 50 odsto.

2024 © - Vesti online