Vukčević: Tomiću, priznaj da si skrivao Mladića!
Da li Pavković, Tomić i ostali samoinicijativno skrivali Mladića, ili je postojala viša instanca?
- Činjenica da je Pavković znao, a nije reagovao posle donošenja Zakona o saradnji sa Tribunalom i da je Mladić još u vojnim objektima, stimulisala me je da pomenem njegovo ime. Faktički, u to vreme on zaista, iako načelnik, nije donosio bilo kakve odluke koje bi bile protivzakonite.
Izneli ste sumnje u rad bivšeg direktora BIA Radeta Bulatovića, da li ćete i kako proveravati te sumnje?
- Postoje neka pitanja na koja treba dati jasan odgovor. Nijedno ime ne izgovaram olako, posebno ne u ovom kontekstu i posebno ne javno. Međutim tri događaja zaista otvaraju brojna pitanja. To nema veze sa poltikom, sa strankama. U pitanju je zakon, a on je za sve isti.
Šta možete da nam kažete o istrazi trgovine organima, koliko za sada ima osumnjičenih i kada očekujete da će biti podignuta optužnica?
- Naša istraga napreduje, ima nekoliko osumnjičenih, ali i neoborivih dokaza da su se takve stvari dešavale za vreme i posle oružanih sukoba na Kosovu i Metohiji.
Nova presuda Haradinaju i njegoviom saradnicima u Hagu biće izrečena u roku od dva meseca. Šta očekujete?
- U predmetu Dukađini na Kosovu koji je započeo 2002 ubijeno je više od 40 lica, koja su bili učesnici, neposredni ili posredni svedoci Haradinajevih zločina. Ubistvo Tahira Zemaja, čoveka koji je na 200 strana istražiteljima dao izjavu o Haradinajevim zločinima po meni je bio prelomni trenutak. Način na koji je vođen postupak u Hagu, cepanje postupka na dva dela, izostanak predmeta "Dukađini" u haškom predmetu, maltretiranje zaštićenog svedoka K81 u Hagu, ambijent i način na koji su vođeni postupci protiv Limaja i drugih, bude u meni veliku strepnju. Plašim se da presuda može da bude oslobađajuća.
Oduzimanje imovine- Već krajem juna kreću zahtevi za oduzimanje imovine. Prepreke su bile što su rokovi za oduzimanje prošli protokom vremena od pravosnažnosti nekih starih presuda, ali i teško dokazivi limit koji je specifičan samo za ratne zločine od 1,5 miliona dinara – kaže Vukčević. |
Ukoliko ponovo bude oslobođen, šta Srbija i vaše Tužilaštvo mogu da učine?
- Da podeli sa javnošću sve do čega smo došli u našim predmetima. Da uporno vodimo postupke tamo gde dokazi postoje, ali i da obustavimo one koji imaju poltičku primesu i koji devalviraju rad našeg pravosuđa.
Da li je zbog zločina u Dubravi osumnjičen i Siniša Petrića - Zenica, koji je sa Lukom Bojovićem uhapšen u Španiji i da li ste tražili njegovo izručenje?
- Da, i on je jedan od osumnjičenih. Tu ima više od 30 osumnjičenih, ali imena ne mogu da vam kažem. Očekujem da ćemo veoma brzo ući u sledeću procesnu fazu.
Sumnja se da su zločin na Dvoru na Uni počinile specijalne jedinice Tomislava Merčepa. Kakva je saradnja sa Hrvatskom u ovom predmetu?
- Mi smo eliminisali mogućnost da su, kako tvrde naše kolege iz Hrvatske, ovaj užasan zločin počinile bosanske Crne mambe. Očigledno je da se radi o hrvatskim formacijama i zajedničkim radom pokušaćemo da utvrdimo o kojoj vojnoj formaciji je reč i ko su odgovorna lica.
Šta je sa istraga protiv novinara koji su se bavili ratnim huškanjem tokom devedestih?
- Počeo je predistražni postupak i primenjuju se pravila nove tužilačke istrage. Ne želim da licitiram sa brojem osumnjičenih.