Nedelja 24.06.2012.
10:04
Blic

Milion evra za izmeštanje nuklearnog otpada iz Vinče

Foto:Arhiva
 

Nijedan od ova dva preduslova za sada ne postoji, što znači da će, kao i prethodnih 30 godina, radioaktivne materije i u narednom periodu ostati u kontejnerima u podrumu zgrade broj 14 u krugu Instituta za nuklearne nauke “Vinča”.

One će, očigledno i dalje biti izloženei opasnosti da, na primer, i neke naredne zime, kao što se desilo 20. februara ove godine, usled pucanja vodovodne cevi budu poplavljene.


Upravni odbor Instituta je usvojio izveštaj u kojem se konstatuje da je za sanaciju ove zgrade potrebno oko 115 miliona dinara, od čega je 90 miliona, zapravo, potrebno za dobijanje dozvola za premeštanje i samo skladištenje otpada u hangaru "Nuklearnih objekata Srbije".

Od direktora “Vinče” Jovana Nedeljkovića, međutim, zatraženo je da dostavi detaljnu specifikaciju troškova.


Dodatne izveštaje je i od Nedeljkovića, ali i od predsednika Upravnog odbora Dragana Domazeta zatražio i državni sekretar u Ministarstvu prosvete Prof. Dr Radivoje Mitrović, koji se pita kako je uopšte moguće da se tek posle 40 godina "neko seti da se u nekom podrumu nalazi nuklearni otpad".


- Ne verujem u ad hok informacije koje se pojavljuju. Zašto su svi ćutali, ili su govorili da je sve u redu, a sad im odjednom nedostaje jedan milion evra - kaže Mitrović koji bi sledeće nedelje trebalo da se sastane i sa Domazetom i sa Nedeljkovićem.

Mitrović je zatražio i da mu se zvanično dostave svi dopisi kojima je, eventualno, i ranijih godina ukazivano na problem u Vinči, ali kaže da on u poslednjih godinu dana - nije dobio nijedan takav papir.


Domazet, međutim, kaže za “Blic” da su u više navrata tražili pomoć od Vlade, ali da nikad ni na jedan dopis nisu dobili odgovor.


Sednica Upravnog odbora „Vinče“ je, inače, prekinuta u trenutku kad je na dnevni red stavljeno pitanje smene direktora Jovana Nedeljkovića, koje je pokrenula grupa naučnika i istraživača upravo iz Laboratorije za materijale.

Mada je sam Nedeljković pre dva dana za “Blic” rekao da taj zahtev uopšte nije video, te da ga ni UO nije dobio, Domazet potvrđuje da je takav zahtev stigao.


- Baš na toj tački je sednica UO i prekinuta. Od direktora smo tražili da objasni otkud dug Instituta prema Poreskoj upravi od 127 miliona dinara. Pretpostavljam da je to nasleđeno iz perioda kad je formirano javno preduzeće "Nuklearni objekti Srbije" i kada je “Vinča” jedno vreme finansirala plate zaposenih u NOS. Verovatno tada nisu imali novac i za poreze i doprinose na plate. Ne znam, međutim, da li je NOS kasnije novac vratio Institutu, i da li je u tom slučaju novac prebačen na račun države - kaže Domazet.

2024 © - Vesti online