Nedelja 24.06.2012.
08:00
Sponzorisani tekst

Kako da se rešite proširenih vena

Operativni zahvat
 

Šta su to proširene vene i zašto nastaju ?

Proširene vene su nepravilno izvijugani krvni sudovi kod kojih je došlo do širenja, a koje se mogu nalaziti na površini ili u unutašnjosti organa. U zavisnosti da li se nalaze na površini ili u unutrašnjosti dele se na površinske i dubinske. Proširene vene se najčešće pojavljuju na nogama, ali nije redak slučaj da se pojave i na drugim mestima na telu.

Različite su teorije o razlozima nastanka ovog oboljenja. Kao najverovatnija teorija se uzima ona koja kaže da je za nastanak proširenih vena odgovorna slabost venskih zidova, koja u kombinaciji sa povišenim pritiskom u samim venama dovodi do njihovog širenja.

Faktori rizika

Više je faktora rizika koji doprinose nastanku i razvoju samog oboljenja. Dugotrajno sedenje ili stajanje u mestu su jedan od faktora koji doprinosi nastanku bolesti, pa samim tim su i osobe čija je profesionalna delatnost vezana za dugo sedenja – stajanje ( pekari, mesari, hirurzi i druga lica ) znatno više podložne oboljevanju od od ove bolesti od ostalih ljudi. Povišena telesna težina, nedostatak fizičkih aktivnosti, umanjeno kretanje – sve su to potencijalni razlozi nastanka oboljenja. Nastanku bolesti mogu doprinos dati i određeni hormonski poremećaji, trudnoća, stresne situacije. Nasledna slabost venskih zidova se takođe može pokazati kao jedan od važnijih uzročnika same bolesti.

Simptomi proširenih vena

Postoji više simptoma koji mogu ukazati na nastanak bolesti. U početku oni nisu toliko vidljivi, i ogledaju se korz bol, oticanje i napetost u nogama. Sa razvojem bolesti i širenjem venskih zidova, vene postaju krivudave i izvijugane, odnosno vidljive golim okom na samoj površini. Dalji tok bolesti može čak dovesti do krvarenja i pojave rana, kao i dosta velikog bola koji prati oboljenje.

Načini lečenja proširenih vena

Uređaj za lečenje vena vodenom parom

Kako se o lečenju proširenih može pisati dosta, u nekom od narednih tekstova ćemo detaljno opisati sve metode njihovog lečenja. Lečenje vena se može podeliti na neoperativno i operativno (hirurško ).

Hirurško lečenje, odnosno operacija proširenih vena u većini slučajeva daje dosta bolje zdravstvene i estetske rezultate. Neoperativne metode lečenja se primenjuju u početnim fazama bolesti i obuhvataju savetodavnu terapiju ( što više kretanja i fizičkih aktivnosti ), terapiju medikamentima, nošenje elastičnih zavoja i čarapa, sklerozantnu terapiju.

Hirurških metoda lečenja proširenih vena ima dosta, i svaka ima svoje specifičnosti. Osnovna metoda je klasična operacija vena, koja je u većini zemalja prevaziđena i predstavlja zastareli vid lečenja zbog velikog bola i dugotrajnog postoperativnog toka. Operacija vena radio talasima, laserska operacija vena, kao i operacija vena vodenom parom su novije i savremene metode lečenja, čije prednosti su smanjenje bola, bolji estetski i zdravstveni rezultati kao i znatno skraćen postoperativni tok. Kao što smo već rekli, o svim ovim i hirurškim i nehirurškim metodama lečenja ćemo znatno više pisati u nekom od narednih tekstova.

2024 © - Vesti online