Pipci dosežu do Atlantika
Farsi opisuje kako je projekat belgijske policije za borbu protiv albanskih kriminalnih klanova okončan 2008, posle dve godine postojanja uprkos odličnim rezultatima koje je dao čak i na evropskom nivou.
Razlozi - inertnost državnog aparata i pravosuđa zbog čega neke važne afere još nisu dospele pred sud, zatim davanje apsolutnog prioriteta borbi protiv terorizma, kao i davanje prednosti akcijama na kratak rok.
Farsi zaključuje da se obaveštajni rad u borbi protiv kriminala pokazao vrlo korisnim i da danas omogućava državama EU da zajedno sa Interpolom slede tragove albanske mafije u Evropi.
- Klanska struktura albanske mafije je stabilna, ona svoje prihode od kriminala sve više investira u zemlje porekla - Albaniju i Kosovo, u nekretnine hotele, pumpe - navodi Farsi.
Uprkos akcijama policije i razbijanjima pojedinih klanova mreža albanske mafije čiji glavni biznis ostaje droga - grana se po skoro celoj Evropi od Italije i Balkana, pa do Irske na severu.
- Prostitucija takođe ostaje jedna od ključnih aktivnosti albanske mafije - kaže Farsi i dodaje da je tokom godina došlo do promena, pa su tako u Belgiji, Francuskoj i drugim evropskim zemljama, umesto Albanaca, podvodači često Bugari i Nigerijci. Albanci nisu napustili ovaj "sektor" koji su držali devedestih postavši čuveni po izuzetnoj surovosti prema prostitutkama, ali su u međuvremenu u Briselu, na primer, napredovali za stepenicu više i sada su vlasnici nekretnina i barova.
- Više ne prljaju ruke i samo uzimaju novac - zaključuje Fransoa Farsi.
Balkanska ruta
- Albanska mafija nastavlja svoju saradnju sa italijanskom mafijom u Italiji, baveći se distribucijom i transportom kokaina u za račun Kamore, Ndrangete ili Koza nostre. Takođe trguje ljudima s mafijaškom organizacijom Sakra korona unita i kontroliše prostituciju u više italijanskih gradova - kaže Farsi i dodaje da albanska mafija kontroliše deo balkanskog puta ponekad za tursku mafiju, a ponekad u rivalskom odnosu sa njom. |