Utorak 19.06.2012.
13:27
Beta

Srpski policajci osuđeni za ubistvo hrvatske porodice

Specijalni sud u Beogradu

"Ratni zločin ne može da se tretira kao obična krađa. Nema tragova ljudskosti u delima okrivljenih, oni su bez milosti organizovano ubili celu porodicu i nema olakšavajućih okolnosti. Ne znamo zašto je sud ovako postupio, a to ćemo videti kada dobijemo obrazloženje presude", rekao je Vekarić novinarima u Specijalnom sudu.

Četvorica bivših policajaca SUP-a Beli Manastir osuđena su danas pred Odeljenjem Višeg suda za ratne zločine na zatvorske kazne zbog ubistva najmanje šest hrvatskih civila u Hrvatskoj 1991. godine.

Zoran Vukšić osuđen je na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora, Slobodan Strigić na deset godina, Branko Hrnjak na pet godina zatvora a Velimir Bertić na godinu i po.

Vekarić je rekao da je tužilaštvo zadovoljno kaznom izrečenom Vukšiću, dok će uložiti žalbe zbog kazni izrečenih Strigiću, Hrnjaku i Bertiću.

"U njihovim delima zastupljeni su svi segmenti ratnih zločina - ubistva, fizička i psihička mučenja i zlostavljanja, batine, pljačka, a optužene su jurili poput zečeva pa ih onda tukli", rekao je Vekarić.

Tužilaštvo za ratne zločine je u završnoj reči tražilo da VUkšić bude osuđen na 20 godina zatvora, Strigić na 14 do 15 godina, Hrnjak na 13 do 14 godina, dok je za Bertića tražilo kaznu od tri do četiri godine zatvora.

Sudija Dragan Mirković rekao je prilikom izricanja presude da je sud utvrdio da su optuženi od avgusta 1991. do kraja te godine u Belom Manastiru počinili ratni zločin nad civilima, protivzakonita zatvaranja, zastrašivanje, teror, mučenje i nečovečno postupanje.

Osuđeni su za ubistvo hrvatskih civila Adama Barića, četiri člana porodice Čičak i ubistvo nenaoružanog starca Ive Maleke. Sud je utvrdio da su optuženi civile tukli pendrekom, terali ih da pevaju četničke pesme, pretili im da će ih "operisati nožem", izbijali im zube, terali ih da se međusobno tuku i gurali im pištolj u usta.

Oštećeni su upućeni da nadoknadu štete ostvare u parničnom postupku. Stranke u postupku mogu da ulože žalbu na prvostepenu presudu Apelacionom sudu u Beogradu.

Državno tužilaštvo Hrvatske ustupilo je 2008. godine Tužilaštvu za ratne zločine Srbije taj krivični predmet Županijskog suda u Osijeku, na osnovu Sporazuma o saradnji u gonjenju učinilaca krivičnih dela ratnih zločina, zločina protiv čovečnosti i genocida.

2024 © - Vesti online