"Pregovori su posao za premijera Srbije"
Ketrin Ešton je, prema Nikoliću, podvukla da EU želi da Srbija postane članica Unije. Nikolić je novinarima preneo da je visokoj predstavnici EU pružio uveravanja da će vlasti u Beogradu učiniti sve što je moguće da, uprkos problemima oko formiranja vlade, Srbija krajem godine dobije preporuku Saveta ministara EU za početak pregovora o članstvu u EU.
Rompej: Potvrđena evropska perspektiva SrbijePredsednik Saveta EU Herman van Rompej saopštio je posle razgovora sa predsednikom Srbije potvrđena evropska perspektiva Srbije i poručeno da je normalizacija odnosa sa Kosovom ključni uslov za otvaranje pregovora o članstvu. Očekujemo da Beograd primeni postignute sporazume sa Prištinom, posebno o regionalnom saradnji i graničnim prelazima, navodi se u pisanoj izjavi Van Rompeja, i dodaje da se mora pronaći rešenje za promenljivu situaciju na severu Kosova, koje će biti u interesu ljudi koji tamo žive. Saglasili smo se da su odnosi sa EU ključni za budućnost Srbije. Izvesna perspektiva članstva u EU je doprinela stabilnosti u regionu i ubrzala je neophodne reforme. Napori Srbije doneli su rezultate u martu, kada joj je Evropski savet odobrio status kandidata za članstvo, naveo je Van Rompej. Srbija sada mora da iskoristi priliku i fokusira se na dalji napredak, a EU će učiniti sve da joj u tome pomogne, dodao je on. Van Rompej je istakao da se mora nastaviti reformski proces, posebno u oblasti pravosuđa, borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije i zaštiti manjinskih zajednica. Herman Van Rompej je Nikoliću poželeo uspeh u predsedavanju Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropu, ističući da će to biti dobra prilika da se demonstrira privrženost Srbije regionalnoj saradnji. |
Srpski predsednik je naglasio da nikad Srbija neće priznati nezavisnost Kosova, a predložio je u susretu s visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton da ubuduće dijalog Beograd-Priština vodi predsednik vlade Srbije. Jer, po njegovim rečima, srpski premijer treba da "odsad vodi pregovore, dogovore, razgovore, pošto je ostalo malo toga o čemu treba da se dogovori, a veoma važnog".
"I pošto je očigledno da državni činovnici kad razgovaraju, nemaju posle toga nikakvu odgovornost zato što oni tumače nešto što je dogovoreno različito od svojih sagovornika", ocenio je Nikolić.
Ukazao sam, predočio je on, na dosadašnji tok dogovora koji se različito tumači u javnosti u Beogradu i u Prištini i zamolio sam da budem upoznat konačno s implementacijom tih dogovora, sa stavom EU šta je u stvari dogovoreno pod njenim okriljem.
Razgovor s visokom predstavnicom EU je, po rečima Nikolića, "bio veoma koristan i uspešan i dogovorili smo se da intenzivno sarađujemo u vezi sa rešavanjem problema Kosova i Metohije, da obezbedimo mir i bezbednost za sve građane, posebno na severu Kosova i Metohije, da se spreči bilo kakva jednostrana akcija s bilo koje strane koja bi ugrozila mir i bezbednost".
A, dodao je, "dogovorili smo se da Srbija očekuje da EU malo više, bolje, energičnije obrati pažnju na izuzetno loš život građana Srbije, izuzetno visoku stopu nezaposlenosti, loše rešen socijalni status mnogih građana". Nikolić je ukazao da je Srbiji potrebna pomoć EU da dostigne njene
standarde.
"Ako Evropska unija ne pruži pomoć Srbiji, ako ne pomogne da počnemo da radimo, onda mi možda nikada nećemo stići standarde koji su potrebni da bi Srbija bila u EU", kazao je.
On je dodao je "potpuno otvoreno, iskreno izneo svoje stavove" i da veruje da je "dobio iskrene stavove EU". Prema Nikolićevim rečima Ešton je ponovila više puta da "EU želi Srbiju u svom članstvu, ne samo Srbiju, već sve zemlje na Balkanu, a Srbiju posebno".
"Razgovarali smo o prošlosti, sadašnjosti, mnogo više o budućnosti, tako da ostaje da pokušam da političare u Srbiji nagovorim da što pre formiraju vladu, pošto je očigledno da gubimo dragoceno vreme, da ono što smo juče mogli da uradimo, ne možemo danas, ono što smo mogli danas, nećemo moća sutra", rekao je
Nikolić.
"Nama vreme curi kao pesak kroz prste i očigledno pogoduje onima čije su ideje suprotstavljene idejama koje žele građani Srbije", dodao je predsednik Srbije.
Nikolić je podvukao da se u Beograd vraća ubeđen u to da je bio u pravu kad je molio da se vlada brzo formira i ubeđen u to da Srbija može da obezbedi sebi pregovore za članstvo u EU. I da istovremeno, naveo je on, "može svim građanima Srbije, a posebno na Kosovu i Metohiji da garantuje mir, bezbednost i status u kome su sada, kao i priliku da i sami i na mnogo višem nivou razgovaraju o tome šta može na Kosovu i Metohiji da se desi u godinama koje su pred nama a da sve to bude u skladu sa najboljim željama građana, sa željama da mnogo bolje žive nego do sada, da rade, da se zapošljavaju, školuju i da uživaju mir kakav uživaju svi ostali građani Srbije".
A, kako je Nikolić zaključio, "Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije ako to bude zavisilo od mene".