Najprljaviji gradovi na planeti
1. SIJUDAD MEKSIKO
Koje je boje nebo
Čapultrepek je jedan od najvećih gradskih parkova na svetu, ali Sijudad Meksiku treba još mnogo drveća da bi pobedio zagađenost. Grad se guši od smoga. Više od 3,5 miliona vozila, od čega čak 30 odsto starijih od 20 godina, okupiralo je ulice meksičke prestonice. Porast broja stanovnika doneo je niz problema kao što su nedostatak stambenog prostora, pa je sve više beskućnika. Deca u ovoj metropoli nebo boje u sivo. Kako je grad smešten u blizini vulkana Popokatepetl, zagađen vazduh nema gde da ode. Zahvaljujući strogim propisima za motorna vozila, kvalitet vazduha se poboljšao od 90-ih. Pre 20 godina proglašen je za najzagađeniji grad na planeti, a 1998. i za najopasniji.
2. LOS ANĐELES
Otrovani anđeli
Los Anđeles je posle Njujorka drugi grad po naseljenosti u Americi . Ovde su dom našle brojne zvezde, a mada je najpopularniji, grad anđela je jedan od najprljavijih u SAD. Vazduh je zagađen otrovnim plinom, koji pogubno deluje na pluća. Procenjuje se da svake godine u Los Anđelesu zbog posledica bolesti izazvanih zagađenjem vazduha prerano umre 18.000 stanovnika. Gradske saobraćajnice su pretrpane milionima automobila, a od smoga se ponekad ni ne vide mostovi. Manje je poznata činjenica da je u ovom gradu veoma razvijena avionska, kao i industrija za proizvodnju svemirskih letelica.
3. MOSKVA
Smog kao 60 cigareta
Bajkovita Moskva nije samo jedan od najskupljih gradova na svetu, već ima i najprljaviju vodu iz vodovoda i nivo smoga toliko je visok da je objavljeno da sat vremena na ulicama ove metropole ima pogubno dejstvo kao 60 popušenih cigareta. Kombinacija zagađenosti od industrijskih pogona i izduvnih gasova je ubitačna. Nije ni čudo što ruska metropola ima visok nivo zagađenosti vazduha kada u Moskvi postoji pet putničkih aerodroma, zatim desetak većih železničkih terminala, uz podzemnu železnicu i šest magistrala i autoputeva. Osim toga, Moskva je i najveće rečno pristanište u Rusiji.
4. RIO DE ŽANEIRO
I Isus okrenuo leđa
Kad se kaže Rio de Žaneiro, odmah se pomisli na karneval, ogromnu statuu Hrista Spasitelja koji blagosilja ovaj grad i plažu Kopakabana. Grad je izrazito lep kad se posmatra sa brda. Prostire se duž 180 km dugog zaliva i nalazi se između morske vode i visokih planina. Ogromni bulevari i bregovi iza Rio de Žaneira vode do druge strana medalje i najvećeg smetlišta sveta koje se nalazi se baš u ovom gradu pod imenom Bašta Gramačo. Nasuprot bogatom, sjajnom jugu je siromašni sever. S jedne strane statua Hrista pruža ruke ka bogatom delu Rija. Stanovnici imaju običaj da kažu da je čak i Isus okrenuo leđa severnom delu grada. Kažu da je Rio najsmrdljiviji i najprljaviji grad sa najlepšom prirodom.
5. ANTANANARIVO
Parfem od urina
Afričko ostrvo Madagaskar poznato je po svojoj flori i fauni, jedinstvenoj na svetu.
Zato su mnogi iznenađeni što je glavni grad Antananarivo proglašen za jedan od najprljavijih gradova na planeti. Ima više od 16,5 miliona stanovnika, a svakodnevnom zagađenju doprinosi sve veći broj žitelja.
"Grad bukvalno smrdi", zapisao je bloger Majkl Rajner. "Smog i dim su svuda u vazduhu, pomešani s neprijatnim mirisom urina, trulog povrća i voća. Prvih nekoliko dana mi je bilo veoma teško da dišem."
6. DAR ES SALAM
Davi se u izmetu
Putnici prolaze kroz grad Dar es Salam na putu za Kilimandžaro, tanzanijske safarije i bele plaže Zanzibara, ali u zemlji gde više do polovine populacije nema pristup kanalizaciji, glavni grad se istovremeno bori sa sve većom urbanizacijom. Distrikt Temeke se opisuje kao deo grada preplavljen izmetom. Tanzanijski glavni grad je rastao neplanski i oko 70 odsto populacije živi u divljim naseljima. Ipak, Karioku pijaca je odlično mesto da se upozna lokalno stanovništvo.
7. LISABON
Ulice pune opušaka
Portugal je moderna zemlja zadovoljnih ljudi, koji imaju snažan nacionalni ponos, čija se snaga jedino može meriti gostoljubivošću prema strancu ma iz kog dela Evrope dolazio. Svaki grad ima svoj karakterističan miris koji prati turiste ulicama, trgovima, šetalištima, ali ono što je specifično za Lisabon jeste da u samom centru ima oko 4.600 napuštenih zgrada sa razbijenim prozorima. Napuštene zgrade bile su izazov za ulične umetnike, pa su ukrašene grafitima i muralima. Turisti se žale da su lisabonske ulice pune opušaka od cigareta.
8. MUMBAJ
Restorani bez toaleta
Mumbaj (nekadašnji Bombaj), najveći grad u Indiji sa miksom vera (islam i hinduizam), običaja i kulturapredstavlja spoj svih ekstrema i raznovrsnosti. Bio je meta velikih terorističkih napada u dva navrata, jednom je to bila podzemna železnica, a drugi put luksuzni hoteli.
Sa više od dva miliona stanovnika, uključujući i glamurozne zvezde Bolivuda, Mumbaj se bori da usluži sve svoje građane.
Nedavno je bila senzacija kada je otvoreno 24.000 novih javnih toaleta, ali zagađenost vazduha i smeće su i dalje ogroman problem. Ljudi spavaju na kartonskim kutijama. Čak ni neki restorani nemaju toalete.
9. PEKING
Smog prizemljio avione
Sa 4,8 miliona automobila i elektranama koje koriste ugalj, Peking se guši u sopstvenom smogu. Nivo zagađenja prilično premašuje dozvoljene granice, a stanje pogoršava nedostatak vetra. Često se može čuti savet gradskih rukovodilaca građani ostanu u svojim kućama. Tokom 2008. godine je obećano da će za vreme Olimpijskih igara nivo smoga biti smanjen, ali ništa od toga. Organizatori su dobili sedam milijardi dolara kako bi očistili vazduh, ali je smog i dalje ostao veliki problem grada. U januaru ove godine samo u jednom danu više od 150 letova otkazano je zbog gustog kiselkastog smoga koji je prekrio grad.
10. KARAČI
Život u blatu
Najveći grad u Pakistanu Karači smešten je na obali Arapskog mora, severozapadno od delte reke Ind. Takođe je jedan od najnaseljenijih gradova sveta, ima oko 14, 5 miliona stanovnika. Karači ima i svoju mračnu stranu, koju turisti opisuju kao katastrofalnu. Naime, zeleni parkovi su pretvoreni u gomile prljavštine. I gradonačelnik priznaje da je njegov grad prljav i da je smeće najveći problem. Zagađenje vazduha i sanitarni problemi su na drugom mestu. Čak 60 odsto građana živi u blatu.