Svetska banka: Smanjenje nezaposlenosti prioritet u Srbiji"
Glavni ekonomista Svetske banke za Srbiju Lazar Šestović rekao je da u Srbiji nije dovoljna jedna mera za smanjenje nezaposlenosti, koja je, kako se podseća u izveštaju, u novembru prošle godine dostigla 23,7 odsto, što je najviši nivo u proteklih 15 godina, od kada se sprovodi anketa o radnoj snazi.
Stopa zaposlenosti u Srbiji je, kako se navodi, prema anketi o radnoj snazi pala na 35,3 procenta u novembru 2011, što znači da je od 2008. izgubljeno 560.000 radnih mesta, dok je u između aprila i novembra 2011. izgubljeno 57.000 radnih mesta, navodi se u izveštaju.
Za kreiranje radnih mesta potrebno je rešiti osnovna pitanja koja se tiču poslovnog okruženja, na primer osnivanje preduzeća, procedure za plaćanje poreza, kao i troškovi izdavanja dozvola, naveo je Šestović, dodavši da je u tom pogledu bilo napretka početkom prošle decenije, ali da poslovanje opet postaje komplikovanije i
skuplje.
Kada je reč o ponudi radne snage, naveo je on, problem je što obrazovni sistem ne odgovara zahtevima poslodavaca, pa su potrebne ozbiljne reforme, a najveći problem je u srednjem stručnom obrazovanju koje ne pruža potrebna znanja. Pored toga, radno zakonodavstvo, koje uključuje i zakone ali i kolektivne ugovore, otežava situaciju jer unosi nefleksibilnost kako za primanje tako i za otpuštanje radnika.
"Ima puno posla u toj oblasti i smatram da bi to mogao biti jedan od prioriteta za sledeću vladu", naveo je Šestović, dodavši da je potreban veliki napor, a da se rezultati mogu očekivati za godinu, dve ili više.
Šestović je naveo i da su izdvajanja za aktivne mere zapošljavanja do kraja 2011. godine bile oko 0,1 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je četiri puta manje nego u EU, a u 2012. godini su dodatno smanjena za oko 40 odsto. To je po njegovoj oceni "neodgovorna politika", pogotovo kada se uzme u obzir teška situacija nezaposlenosti među mladima, iako te mere, kako je istakao, imaju ograničeni efekat.
U izveštaju se navodi da će u celoj jugoistočnoj Evropi ove godine biti zabeležen pad privrednog rasta, dok bi naredne godine situacija trebalo da bude bolja, a konkretna prognoza za Srbiju je 0,5 odsto za ovu, a tri odsto za narednu godinu.