Utorak 05.06.2012.
12:03
N. S. Preradović - Vesti

Veći porez oporavlja privredu



 


Istovremeno sa smanjenjem poreza na zarade došlo bi i povećanja PDV-a, kako će to uticati na privredu zemlje?


- Ideja da se smanje porezi na zarade stara je dve godine i potiče još iz vremena kada je na čelu Ministarstva finansija bila Diana Dragutinović. Tada nije bilo političke volje da se takva odluka sprovede u delo.
 

Smatrate da će je sada biti? Poznato je da porezi na zarade pune budžet?

- Mislim da će takve odluke od nas tražiti i Međunarodni monetarni fond. I smatram da nismo u situaciji da to odbijamo. Jasno je da porezi na zarade pune budžet, pa je pretpostavka da će se ta rupa u budžetu nadoknaditi povećanjem PDV-a. Mi podržavamo ideju o povećanju PDV-a, ali pod uslovom da novac od tog poreza ne ode u javnu potrošnju, nego u podsticanje proizvodnje.

Kako će osiromašeni građani izdržati novo povećanje cena koje će ići sa porastom PDV-a?

- Mora da se uradi poreska reforma i da se porez ravnomerno rasporedi na sve. Drugim rečima, teret krize i povećanja poreza moraće da se prebaci na bogate, a ne kao do sada da tajkuni enormno uvećavaju bogatstvo, a sirotinja tone u propast.

Šta konkretno treba preduzeti da bi se pokrenula privreda?

- Neophodno je pre svega smanjiti fiskalna i parafiskalna opterećenja kako bi privreda mogla da reinvestira deo dobiti u budućnost, a ne da sve potroši na plate i dažbine.

Prema nekim podacima, samo petina firmi izmiruje zarade na vreme. Da li je to posledica nesavesnosti poslodavaca?

- U Srbiji je trenutno više od 50.000 firmi u blokadi ili pred stečajem, zbog čega su prestali da izmiruju obaveze i prema radnicima. Međutim, sigurno ima i neodgovornih poslodavaca koji vide da ih država zbog toga ne juri niti im preti sankcijama, pa to koriste.

Ko su ti nesavesni poslodavci?

- Jasno je da vlasnici privatnih firmi, osim izuzetaka, nemaju uticaj i zaštitu od države da bi mogli neodgovorno da se ponašaju. Znači, nesavesni su uglavnom javna preduzeća, gubitaši sa velikim brojem zaposlenih. Oni ne plaćaju obaveze prema radnicima, a država im to dozvoljava radi socijalnog mira.

Jeste li optimista da će se stvari menjati nabolje?

- Nisam, i mislim da nas čekaju veoma teški dani. Ideja o smanjenju poreza na zarade je zakasnela, ali, bolje ikad nego nikad.

Mogu li radnici očekivati veće plate?

- Tako bi trebalo biti, a ono što je važnije, mnogi ljudi koji sada rade na crno bili bi primljeni u stalni radni odnos. To bi bar malo pokrenulo proizvodnju.
 

Uvozimo hranu iz Hrvatske

 

Dinar sve više slabi. Ima li tome kraja?


- Dolazak MMF-a i sklapanje aranžmana sa tom institucijom bi verovatno stabilizovali dinar. Ipak, mora se reći da jak dinar nikako ne odgovara našim izvoznicima. S druge strane, uvoznički lobi sada je u neugodnoj poziciji.

 

Ipak, mi i dalje mnogo uvozimo?

 

- Uvozimo iz celog sveta, ali i od komšija. Pa iz Hrvatske uvozimo hranu, a imamo sve potencijale za razvoj poljoprivrede. 


Više od 300 nameta

 

Jeste da imamo mali porez na profit, ali do njega ne možemo da dođemo jer nam ga država uzme kroz više od 300 neporeskih nameta. Njihov broj raste iz godine u godinu, pa ako je to način na koji političari pomažu osnivanje malih i srednjih preduzeća, onda ne treba ni da nam pomažu.

2024 © - Vesti online