"Bubice" za hiljade građana
- Zajedno sa poverenikom za informacije Rodoljubom Šabićem redovno dobijam informacije o broju slučajeva u kojima su službe bezbednosti nadzirale, odnosno prisuškivale telefonske i internet komunikacije građana i preliminarni rezultati su više nego zabrinjavajući, broj prisluškivanih je veći nego što može i da se pretpostavi - kazao je Janković za beogradske medije.
U novije vreme podatke o broju prisluškivanih građana objavilo je samo Tužilaštvo za ratne zločine koje je u sklopu rada Akcionog tima za lociranje i hapšenje haških begunaca "preduzelo mere nadzora telefonskih i drugih komunikacija prema 630 lica".
Istovremeno, prema pisanju nekih beogradskih medija, trenutno se u Srbiji prisluškuje čak 4.000 građana.
Zbog ove alarmantne situacije Janković i Šabić su podneli i inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o krivičnom postupku, koji je pre dva meseca stupio na snagu.
Saveti za privatnost
|
Osporena je odredba ZKP prema kojoj policija može pribavljati listinge, lokacije i druge podatke o telefonskom saobraćaju građana po odluci tužioca, a ne suda.
Advokat Đorđe Trifunović kaže da su službe ovlašćene za prisluškivanje izgleda "rastegljivo" shvatile prećutnu saglasnost sudova da se bez odluke suda mogu prisluškivati organizovane kriminalne grupe i osumnjičeni za ratne zločine ili njihovo skrivanje, ali da je problem mnogo kompleksniji.
- U svetu je već nekoliko godina trend da se u sklopu globalne borbe protiv terorizma svesno zadire u privatnog građana i ta praksa nije mogla da zaobiđe i Srbiju. Ali, era interneta i modernih komunikacija donela je neslućene razmere u domenu povrede privatnosti građana. Plaćanje preko interneta, otvaranje naloga na društvenim mrežama, pa čak i personalizovane karte za prevoz takođe potencijalno mogu dovesti do povrede privatnosti, i tu našu državu tek očekuje posao - kaže Trifunović i dodaje da je ogroman problem i potpuno neregulisana pravna regulativa prilikom osnivanja i rada dedektivskih agencija.
- Prisluškivanje ili praćenje zarad otkrivnja preljube je postao unosan biznis u Srbiji, a objektivno je to moguće isključivo preko prisluškivanja razgovora i praćenja - napominje ovaj advokat.
Ustavni sud
|
Profesor na Fakultetu bezbednosti i stručnjak iz oblasti bezbednosti Darko Trifunović smatra da su upravo privatne agencije i pojedinci najodgovorniji za sve veći broj prisluškivanja.
- Srbi su izgleda po prirodi paranoični, pa svako misli da je dovoljno važan da bi ga upravo BIA prisluškivala. Zbog toga se i sve više obraćaju zaštitniku građana, ali on pogrešno sve to pripisuje službama. Da je BIA sebi dala toliku slobodu, onda ona ništa drugo ne bi radila već samo slušala telefone ili čitala mejlove, što je apsurdno - tvrdi Trifunović i dodaje da najveću pometnju stvaraju hakeri koji za malo novca mogu da razbiju svaku šifru na društvenim mrežama i privatne detektivske agencije koje za malo novca nabavljaju prislušnu opremu ili od telefonskih operatera dobijaju listinge poziva građana koje prate.
- Odgovornost BIA je upravo u tome što mora bolje da zaštiti privatnost građana ove zemlje, ali i da edukuje građane na koji način se i sami mogu zaštiti - ističe Trifunović.