Petak 25.05.2012.
10:25
Večernje novosti

Polja zasuta bojnim otrovima

Foto: Ilustracija

Lovci koji su pronašli uginule orlove, koji su strogo zaštićena vrsta, pretpostavljaju da ih je ubio neki od pesticida koji se često zloupotrebljavaju na poljima. U Lovačkom savezu Srbije najviše sumnjaju na preparat "furadan" kojim se često suzbijaju insekti i glodari.

Bojište na livadi

Misterija je i posle dve godine šta je u banatskom selu Dobrici izazvalo munjevitu smrt čak 33 krave. Meštani pretpostavljaju da je reč o "furadanu", ali rezultati obdukcije nikada nisu objavljeni:
- Uvek nosim punu torbu špriceva s atropinom - rekao nam je tada veterinar dr Dragan Trajković, koji je spasao nekoliko krava u Dobrici. - Čak i koze koje su izuzetno otporne padaju kao pokošene od „furadana“, koji je, u suštini, bojni otrov.

Aktivna toksična spustanca u "furadanu" je karbofuran, proizveden u vojnim laboratorijama kao nervni bojni otrov. On, kao i zloglasni soman, sarin i tabun, izaziva haos u funkcionisanju nervnog sitema i brzu smrt. Zbog izuzetne toksičnosti ovo sredstvo je zabranjeno u EU, Kanadi i SAD, ali u Srbiji se još uvek može naći u slobodnoj prodaji.

- Izuzetno snažan otrov je ubio orlove munjevito, pali su na samo nekoliko metara od leša šakala - rekao nam je Marko Tucakov, stručni saradnik u Pokrajinskom zavodu za zaštitu životne sredine.

- Upotreba otrova u prirodi je veoma rasprostranjena u Srbiji i iz godine u godinu uzima veliki danak. Sve češće stradaju zaštićene vrste ptica i sisara posle konzumiranja otrovnog plena ili semenja tretiranih opasnim biocidima.

Sagovornik "Novosti" ističe da zbog trovanja ptica i divljači do sada nije osuđen nijedan počinilac. Ipak, on se nada će trovač belorepana biti otkriven i krivično gonjen čim budu gotovi rezultati obdukcije.

Otrovno seme

Pesticidi s karbofuranom namenjeni su zaštiti semena biljaka u čije tkivo se apsorbuju i tako odbijaju insekte. U praksi se koriste i kao sredstvo protiv glodara tako što se seme poprskano otrovom ručno polaže u rupe. Po pravilu, tako zatrovano seme smelo bi da se polaže isključivo u rano proleće, ali praksa je drugačija.

- Nema nikakve sumnje da su ptice otrovane, bilo da su jele meso otrovanog šakala ili glodare koji su jeli zatrovano seme - kaže prof. dr Dušan Orlić, s Naučnog instituta za veterinarstvo "Novi Sad", koji je obavio obdukciju. - Već na prvi pogled najveća sumnja pada na dve grupe otrovnih materija, među kojima su biocidi poznati pod trgovačkim imenima "furadan" i cink-fosfit.

U Lovačkom savezu Srbije podsećaju da je seme prskano "furadanom" u lovištu u Kaću pre nekoliko godina munjevito ubilo oko 1.000 fazana, 30 srna i tri divlje svinje.

- Užasnu toksičnost "furadana“ ilustruje podatak da srne nisu jele seme, već su pasle pšenicu i otrovale se isparenjima iz tla - kaže profesor Orlović. - Karbofurani deluju i kroz zdravu, a nezaštićenu kožu. Nesavesni ljudi često prave mamce od zatrovanog semena da bi suzbili glodare, a otrov se onda širi kroz lanac ishrane.

Stručnjaci Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede kažu da su zbog prevencije zloupotreba sredstava za zaštitu bilja od 2009. organizovali obuku za 3.000 proizvođača. Međutim, priznaju da još uvek ima problema.

2024 © - Vesti online