Episkopi u politici samo štete Crkvi
- Iako Sabor zaseda iza zatvorenih vrata, iz dosadašnjih obraćanja vladike bačkog Irineja nije teško zaključiti da se SPC suočava sa nagomilanim problemima kako u Srbiji i zemljama u okruženju, posebno na tlu bivše SFRJ, tako i u široj evropskoj i prekomorskoj dijaspori.
Koji su to problemi sa kojima se SPC suočava u Srbiji i rasejanju?
- Nije mali broj problema u vršenju pastirske misije kao i po pitanjima crkvene organizacije, a prisutan je i problem pojedinih kadrovskih rešenja, počev od episkopa pa do đakona. Moguće umirovljenje nekih episkopa, što je uoči Sabora plasirano u javnost, izgleda da nije dominantna tema, ali se ne isključuje mogućnost da neke vladike budu zamenjene na episkopskim katedrama. To ne bi bilo loše, jer ima nezadovoljnih vernika, iz nekih eparhija su poslali čak i peticije Saboru za smenu nadležnih arhijereja. Ima nezadovoljnih i sveštenika i monaha. Pojedini episkopi su se isuviše umešali i u dnevnopolitička zbivanja, neki svojim ponašanjem dovode u pitanje i kredbilitet SPC.
Mudar poziv patrijarhaKako komentarišete patrijarhov poziv građanima Srbije o izlasku na izbore? |
Da li postoji praksa da Sabor uzima u razmatranje peticije?
- Ne bi smeo da ih ignoriše. Ako je tačno ono što je plasirano javnosti, da je 4.000 potpisnika iz mileševske eparhije nezadovoljno vladikom Filaretom, kao i da je više od 1.000 vernika iz bačke eparhije nezadovoljno episkopom Irinejom, onda bi Sabor morao i to da stavi na dnevni red.
Kako komentarišete saborsku osudu o utamničenju arhiepiskopa ohridskog Jovana i odgovor iz tzv. Makedonske crkve da SPC podržava "kriminalca"?
- To u stvari znači da su sve pravoslavne crkve vezane za državu i da zvanično imaju nacionalni predznak, pa se i ovaj slučaj pretvara u političko pitanje. Taj crkveni nacionalni predznak opterećuje odnose među narodima i državama. Stoga držim da će se Sabor i time baviti.
U tom kontekstu, kako gledate na ekspanziju Rumunske crkve na kanonski prostor SPC?
- Nije tajna da rumunski episkop čija je nadležnost samo u Banatu nastoji da svoju jurisdikciju nekanonski proširi i na sve one teritorije u celoj Srbiji gde u većem broju živi rumunska i vlaška nacionalna manjina. To je veliko pitanje, jer se time ozbiljno remete odnosi između Rumunije i Srbije, a dovedene su u pitanje i diplomatske inicijative. Sličan je slučaj i u okolini Bosilegrada gde neki traže bugarskog sveštenika iz Bugarske crkve.
Makedonsko pitanjeŠta mislite o stavu nekih teologa iz Bugarske po pitanju makedonskog raskola u SPC?
|