Slede otpuštanja, ali i smanjenja plata i penzija
- Da je prethodna vlada pokrenula reforme, cena za njihovo izvođenje bi bila niža, ali će to sada biti skupo plaćeno i imaćemo jednu Grčku nižeg intenziteta. Odnos spoljnjeg duga prema bruto nacionalnom dohotku je dostigao nešto više od 80 posto. Imaćemo zamrzavanje penzija, ako ne i njihovo smanjivanje, zamrzavanje plata u javnom sektoru, otpuštanje viška zaposlenih u javnom sektoru, a verovatno će se ići i na prodaju "Telekoma" kako bi se pokrpile budžetske rupe. Doći će i do povećanja starosne granice za odlazak u penziju.
Na začelju svetaParametri iz izveštaja Svetskog ekonomskog foruma kojim su obuhvaćene 142 zemlje. Srbija je po većini pokazatelja među poslednjima, jedino po odlivu mozgova zauzima visoko treće mesto. |
- Da li ćemo ovoga puta morati poslušati zapovesti MMF?
- Nažalost, hoćemo. Odlazećoj vladi nije ni odgovaralo da nastavi aranžman sa MMF-om kako bi mogla nesmetano da troši tokom predizborne kampanje, a da nema mentora iznad sebe. Sada se taj mentor mora vratiti da ne bi došlo do još većeg, strahovitog proklizavanja dinara i do stvaranja inflatorne spirale i pogoršavalja ionako loše poslovne klime u zemlji.
- Zar pobednik upravo završenih parlamentarnih izbora Ivica Dačić u predizbornoj kampanji nije dao „šut kartu“ MMF-u?
- To je socijalna i politička demagogija radi podilaženja javnosti koja voli kada neko lupi šakom od sto. Iza toga u stvari ne stoji nikakav sadržaj. I Krkobabić i Dačić će učestvovati u pravljenju aranžmana sa MMF-om, kao što su to radili i u protekloj vladi, a onda će to proglasiti svojim uspehom. Inače, svaki taj aranžman je nacionalna katastrofa i sramota jer je MMF stečajni upravnik nad svakom zemljom u koju dođe.
Selektivna pravda- U toku izborne kampanje odjednom smo se prisetili i 24 sporne privatizacije koje je EU naložila da se preispitaju. Hoće li posle izbora ta tema ponovo biti gurnuta pod tepih? |
- Rekli ste da je Srbija pala u tešku recesiju. Zbog čega podatke o tome ne možemo čuti i na drugom dnevniku?
- Nalazimo se u recesiji i u dubokoj ekonomskoj, socijalnoj i društvenoj krizi. Bruto društveni proizvod je u trećem kvartalu prošle godine u odnosu na drugi manji za 0,7 posto, u poslednjem kvartalu za dodatnih 0,3 posto. Prema proceni NBS u prvom kvartalu ove godine u odnosu na poslednji 2011, BDP je manji još za 0,6 posto. Dovoljno je da se u dva uzastopna kvartala desi pad društvenog proizvoda, pa da se proglasi recesija. Kad gledamo malo šire, recesiji doprinosi i rastuća nezaposlenost, koja je sa 13,6 posto pre četiri godine porasla na 23,7 odsto krajem prošle i ima tendenciju daljeg rasta. Ova dva parametra se poklapaju, a dovoljno je da je i jedan od njih ispunjen da se konstatuje da je država u recesiji. Nažalost, pred izbore nikom nije odgovaralo da ove podatke stavlja u prvi plan.
- Koja biste prva tri poteza preporučili novoj vladi?
- Ima ih više od tri, ali kakve su konture te vlade sada naznačene, ne vidim da će tu biti nekih pomeranja u odnosu na prethodnu. Ti potezi su transformacija javnog sektora i penzionog sistema. Mora da se otpusti višak zaposlenih u javnoj administraciji na svim nivoima, da se izvrši reforma lokalne uprave, da se reformiše poreski sistem... Treba doneti i novi zakon o javnim nabavkama kako bi se smanjio prostor za mito i korupciju.