Sudbina dece gojaznih majki
Ukoliko majka ima veliki višak kilograma, i dete će najverovatnije biti gojazno ili će patiti od nekih drugih zdravstvenih problema kad odraste, tvrde naučnici. Dobro je poznato da gojazne majke rizikuju da rode velike bebe koje će kasnije izrasti u pregojaznu decu.
Nova studija, međutim, pokazuje da problem dece sa kilažom može da se vuče bukvalno decenijama. Ne samo da gojaznost pre i tokom trudnoće može da utiče na to da se dete kasnije muči s kilogramima, već ona utiče i na niz drughih zdravstvenih problema. Dete pregojazne majke može, kad odraste, da ima problem sa pritiskom, holesterolom ili dijabetesom.
Studija je urađena na osnovu slučaja žena u Jerusalimu, koje su se porodile sredinom sedamdesetih godina prošlog veka, i njihove dece. Istraživači su proveravali krvnu sliku i izmerili kilažu oko 1.400 muškaraca i žena koji su imali 32 godine. Zatim su uporedili podatke sa podacima koje su prikupili o zdravstvenom stanju njihovih majki kad su ih rodile.
Utvrđeno je da odrasli čije su majke bile veoma gojazne pre i tokom trudnoće takođe danas muku muče sa kilogramima, odnosno teži su od onih čije su majke imale normalnu kilažu. Pored toga, struk dece gojaznih porodilja bio je oko osam centimetara širi od drugih, imali su veći krvni pritisak i viši nivo holesterola u krvi.
Veruje se da majke svoj gen "debljine" i naviku da se nezdravo hrane prenose na decu.
Veoma je važno šta se događa u utrobi. Na primer, konzumiranje mnogo šećera i masti može da vodi dugogodišnjim problemima kod dece poput nagomilavanja masti u organizmu.