Subota 12.05.2012.
09:53
Alo

Ministarstvo: Voće i povrće na pijacama je bezbedno

''Fitosanitarna inspekcija za bezbednost hrane i hrane za životinje biljnog i mešovitog porekla Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede kontroliše svaku pošiljku hrane, odnosno svu hranu biljnog i mešovitog porekla iz uvoza za koju je podnet zahtev uvoznika. Radi utvrđivanja ispunjenosti propisanih uslova, pri svakom uvozu vrše se ispitivanja osnovnih parametara bezbednosti hrane (ispitivanje kvaliteta, ispitivanje prisustva teških metala i pesticida, mikrobiološka ispitivanja i ispitivanje prisustva mikotoksina), kao i dodatna ispitivanja prisustva GMO, radioaktivnosti i slično. Ispitivanja uzetih uzoraka vrše u akreditovanim i ovlašćenim laboratorijama u zemlji“, rekao je za ''Alo'' direktor Uprave za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Jan Boćanski.

Foto: Ilustracija


Analize se, kako kažu u Ministarstvu, rade na osnovu pravilnika o maksimalno dozvoljenim količinama ostataka sredstava za zaštitu bilja u humanoj hrani i hrani za životinje i o humanoj hrani i hrani za životinje za koju se utvrđuju maksimalno dozvoljene količine ostatakasredstavaza zaštitu bilja.

Ovaj pravilnik reguliše maksimalne količine ostataka svih vrsta pesticida, teške metale i mikotoksine, kao i količine nitrita, dioksina i polihlorovanihbifenola. Mikrobiološka ispitivanja hrane vrše se po pravilniku o opštim i posebnim uslovima higijene hrane u bilo kojoj fazi proizvodnje, prerade i prometa („Službeni glasnik RS“ br. 72/10). Kvalitet voća i povrća ispituje se po pravilniku o kvalitetu voća, povrća i pečurki (''Službeni list SFRJ“ br. 29/79 – osnovni tekst, sa poslednjom izmenom u ''Službenom listu SCG“ br. 4/2004).


Ukoliko hrana koja se uvozi u Republiku Srbiju ne ispuni propisane uslove, nalaže se zabrana uvoza i takva hrana ne dospeva na naše tržište. U prvom tromesečju 2012. godine podnet je 8.681 zahtev za uvoz 178.261 tone hrane. Radi ispitivanja uzeto je 14.545 uzoraka hrane i izdata su 32 rešenja o zabrani uvoza hrane koja nije ispunjavala propisane uslove u pogledu bezbednosti hrane, u količini od 185,5 tona.

Najčešći uzrok neispravnosti hrane je bilo prisustvo plesni, prisustvo teških metala i prisustvo pesticida. Treba napomenuti da se ne radi o svežem voću i povrću. U istom kvartalu podneto je 3.149 zahteva za uvoz 85.879 tona svežeg voća i povrća. Samo u četiri slučaja (107 tona), zahtevi uvoznika su odbijeni zbog nedostatka deklaracije, viška vode i prisustva insekata, navodi beogradski list.

2024 © - Vesti online