Četvrtak 10.05.2012.
18:07
Beta

Javna uprava nikad gora

Foto: Arhiva
 

Kako su naveli u NALED-u, ispitivanje na uzorku od 100 preduzeća pokazalo je da 61 odsto ispitanika smatra da je efikasnost javne uprave ostala na istom nivou, a tri odsto da je povećana.

Prema rezultatima istraživanja urađenog u saradnji sa Cesidom, 28 odsto prirednika očekuje rast prihoda i obima poslovanja, 40 odsto ne očekuje promene, dok 32 odsto očekuje pad obima aktivnosti i prihoda. Otpuštanja planira polovina privrednika koji očekuju pad poslovanja.

Takvi rezultati u uslovima ekonomske krize mogu se oceniti kao blagi optimizam, naveli su u NALED-u.

Privrednici su u ocenjivanju rada institucija ocenama od jedan do pet najviše jedinica podelili Poreskoj upravi, Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje i osnovnim sudovima, dok su najbolje ocene dobile opštinska uprava i Uprava carina.

U proseku, najslabiju ocenu dobilo je Ministarstvo finansija - 2,21. U NALED-u su kazali i da je u prva tri meseca ove godine broj primenjenih preporuka za olakšanje poslovanja u Srbiji kroz ukidanje nepotrebnih propisa (Sveobuhvatna reforma propisa) povećan sa 197 na 203.

Usled predizborne kampanje, regulatorna aktivnost parlamenta je smanjena za 25 odsto, a takav trend se može očekivati i do formiranja Vlade, istakli su u NALED-u.

Od 62 usvojena propisa u tom periodu, 26 se odnosilo na pitanja od opšte društvene i privredne važnosti dok se ostalih 36 odnosi pre svega na garancije za nove finansijske aranžmane države. NALED je naveo i da u januaru i februaru nije donet nijedan
podzakonski akt od značaja za privredu. Svi ti akti na snagu stupaju uz prosečno kašnjenje od 459 dana, a ima pravilnika koji ni posle 2,5 godine od donošenja zakona nisu usvojeni, kazali su u Nacionalnoj alijansi za lokalni ekonomski razvoj.

2024 © - Vesti online