Ponedeljak 07.05.2012.
12:01
Ekipa "Vesti"

Dijaspora tuži zbog izbora?

GLASANJE: Jumba Jojić i Slavica Loran


 

Čak i oni koji su glasali na prethodnim izborima 2008. godine juče nisu mogli da nađu svoje ime na biračkom spisku. Svi oni imaju mogućnost žalbe Ministarstvu za državnu upravu Srbije, a ukoliko ne budu zadovoljni odgovorom pravdu mogu da potraže i pred Ustavnim sudom Srbije.
 

Jasno je da je država načinila brojne propuste prilikom upisa dijaspore u birački spisak, na šta je juče, zvaničnim saopštenjem, skrenuo pažnju i Generalni konzulat Srbije u Frankfurtu:

"Od trenutka raspisivanja izbora za predsednika Republike i izbora za narodne poslanike Ministarstvo spoljnih poslova i Generalni konzulat Srbije u Frankfurtu na Majni su u okviru svojih nadležnosti izvršili sve neophodne radnje za pripremu glasanja u inostranstvu. Veliki broj naših građana, međutim, koji se prijavio za glasanje u inostranstvu, nije upisan u birački spisak zbog propusta u radu opštinskih, odnosno, gradskih organa uprave", piše u saopštenju Konzulata.

U Konzulatu ističu da među građanima koji nisu upisani u birački spisak ima i onih koji su dobili rešenje da su upisani za glasanje u rasejanju. Takođe, na spisku za glasanje nisu se našli ni mnogi građani koji su se uredno prijavili konzulatima, ali su nekako završili na biračkom spisku - u otadžbini.

"Nisu usvojeni ni zahtevi Generalnog konzulata i Ministarstva spoljnih poslova da se u zakonom predviđenom roku (do 3. maja u 24.00) izvrši naknadni upis u birački spisak lica koja su se blagovremeno prijavila za glasanje u inostranstvu. Budući da jedan broj naših građana neće moći da ostvari svoje biračko pravo iz gorenavedenih razloga, imaju opravdane razloge da budu nezadovoljni i da ulože formalne prigovore, odnosno da se žale. Stoga žalbe građani treba da upute Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu, jer su oni nadležni za vođenje Jedinstvenog biračkog spisaka. Na rešenje Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu se u roku od 24 časa može podneti tužba Upravnom sudu", objasnili su iz Generalnog konzulata Srbije u Frankfurtu.

U zemlji i inostranstvu otvoreno je 8.390 biračkih mesta. U inostranstvu se glasalo na 38 biračkih mesta u 22 zemlje. Izbore na Kosmetu organizovala je Republička izborna komisija Srbije u saradnji s Misijom Oebsa, gde je otvoreno 90 biračkih mesta na 28 lokacija.

Inače, izbore u Srbiji pratilo je više od 1.000 posmatrača iz više domaćih i stranih organizacija, kao i više od stotinu akreditovanih stranih novinara. Takođe, izbore su pratili i predstavnici ambasade SAD, Velike Britanije i Francuske u Beogradu.
 

Ništa bez prijave

 

Tokom glasanja u konzulatima zabeležen je veliki broj naših ljudi koji juče nisu mogli da glasaju, jer nisu bili upoznati sa procedurom prijavljivanja u Jedinstveni birački spisak. Tako su, primera radi, na biračko mesto u Minhenu juče došli i Stojan Đorđević, Žarko Mrđanov koji nisu glasali, jer nisu obavili prijavu i registraciju.
 

- Žao mi je zaista, ali nisam znao šta treba da uradim da bih mogao glasati. Nisam redovno pratio naše medije i mislio sam da je to kao i ranije, kada sam redovno glasao u Konzulatu - kaže Stojan Đorđević.

 

Šobot: Došlo mi da bacim pasoš Srbije

 

Vera Šobot je iz zgrade Konzulata u Minhenu izašla vrlo razočarana, iako su joj ljubazno objasnili zbog čega ne može da glasa.
 

- Toliko sam bila ljuta da sam htela da im bacim pasoš Srbije. Pa zar neko nije mogao iz tog Konzulata da nas obavesti pismeno ili telefonom šta treba da učinimo da bismo glasali na ovim izborima. Sve druge zemlje se na taj način obraćaju svojim građanima u svetu, samo je to kod nas drugačije. Možda to i nije slučajno jer mi smo u dijaspori mnogo bolje obavešteni o svemu što se dole događa i verujem da se zato vlast boji naših glasova - kaže Vera Šobot.

2024 © - Vesti online