Izgubićemo 50.000 radnih mesta!
Jedanaest godina kasnije, niko od njih nije imao razloga za prvomajsko slavlje, ističe u intervjuu za "Alo!" Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije i predsedavajući SES-a.
Posla samo u vladi- Koliko su realna izborna obećanja stranaka o otvaranju novih radna mesta i prilivu stranih investicija? |
- Uzimajući u obzir da raste broj ugašenih firmi i da je svakim danom sve više nezaposlenih, dok i neki koji rade ne primaju platu, jasno je da u Srbiji više nema smisla slaviti 1. maj kao praznik rada.
- Kada će trend rasta nezaposlenosti biti zaustavljen?
- Gašenje radnih mesta će biti zaustavljeno kad se privredi dozvoli da ima dalji rast. Preduslov za to je popravljanje privrednog ambijenta, podizanje efikasnosti državne uprave i reformisanje sudstva. Ako se poslodavcima ne omogući dalji razvoj, onda neće ni imati potrebu za novom radnom snagom.
- Šta konkretno treba preduzeti da bi se pokrenula privreda?
- Neophodno je pre svega smanjiti fiskalna i parafiskalna opterećenja kako bi privreda mogla da reinvestira deo dobiti u budućnost, a ne da sve potroši na plate i dadžbine. Jeste da imamo mali porez na profit, ali do njega ne možemo da dođemo jer nam ga država uzme kroz više od 300 neporeskih nameta. Njihov broj raste iz godine u godinu, pa ako je to način na koji političari pomažu osnivanje malih i srednjih preduzeća, onda ne treba ni da nam pomažu.
- Šta poslodavci i zaposleni treba da očekuju do kraja godine, uzimajući u obzir prognozu privrednog rasta od 0,5 odsto?
- Predstoji nam „bitka“ između onih koji će biti novozaposleni u novim firmama najavljenih investitora i onih koji će ostati bez posla u već postojećim firmama. Ako nova vlada ne smanji državna zahvatanja, veliki broj poslodavaca će posao prebaciti u sivu ekonomiju. Teško je reći koliko će radnih mesta time zvanično biti ugašeno, ali procena je da će samo zbog povećanja minimalnih plata od 13 odsto koje nije praćeno povećanjem proizvodnje biti izgubljeno do 50.000 radnih mesta. Teško da će nove strane firme zaposliti toliko radnika.
- Prema poslednjim podacima, samo 18 odsto firmi izmiruje zarade ne vreme. Da li je to posledica nesavesnosti poslodavaca?
- U Srbiji je trenutno više od 50.000 firmi u blokadi ili pred stečajem, zbog čega su prestali da izmiruju obaveze i prema radnicima. Međutim, sigurno ima i onih zaista neodgovornih poslodavaca koji vide da ih država zbog toga ne juri niti im preti sankcijama pa to koriste.
- Ko su ti nesavesni poslodavci?
- Jasno je da vlasnici privatnih firmi, osim izuzetaka, nemaju uticaj i zaštitu od države da bi mogli neodgovorno da se ponašaju. Tako da su uglavnom javna preduzeća, gubitaši sa velikim brojem zaposlenih, ta koja su nesavesna i ne plaćaju obeze prema radnicima, a država im to dozvoljava radi socijalnog mira. Prema procenama, takve firme duguju budžetu od sedam do 10 miliona evra, što je skoro trećina našeg BDP-a.