Nemci preuzimaju Komercijalnu banku
Prema nepotvrđenim informacijama, novi većinski vlasnik banke postaće Dojče banka koja uveliko pregovara o kupovini većinskog paketa deonica države, ali i drugog najvećeg deoničara - Evropske banke za obnovu i razvoj u Londonu.
Kako sada stvari stoje, prodajom će upravljati EBRD, a obaviće se posle dokapitalizacije Komercijalne banke. Taj poslednji čin pred prodaju koštaće državu 102 miliona evra, bar prema sredstvima planiranim u budžetu.
Piter Tils, šef Dojče banke za centralnu i istočnu Evropu, kaže da je Srbija zanimljivo tržište pre svega zbog velikog broja nemačkih kompanija koje ovde posluju, a najavljuje se i dolazak novih.
U ovom trenutku se ne zna koliko deonica će država prodati, ali je gotovo izvesno
Vlasnička struktura
|
da će ona zadržati određeni paket akcija, možda čak i pojedinačno najveći, ali to ostaje da se vidi.
Slučajno ili ne, tek još u januaru se prvi put pojavila informacija da će Komercijalna banka biti prodata i to posle "sugestija" Međunarodnog monetarnog fonda koji je vlastima u Beogradu objasnio da pritisnuti besparicom neće moći postojećim budžetom da finansiraju sve obaveze.
Ovo je u delu beogradske političke javnosti protumačeno kao diktat, svojevrstan pritisak na Srbiju da se oslobodi najuspešnijih preduzeća koje još država kontroliše.
- Država želi da zadrži većinski paket u Komercijalnoj banci do kraja 2012. godine. Dugoročno, planirano je da se banka proda - kaže Jurij Bajec, ekonomski savetnik premijera.
U januaru ideja je bila da se kapital proda EBRD, ali je Beograd izgleda pregovarao na drugoj strani i to u strogoj tajnosti, te je navodno sad izgledniji aranžman s Dojče bankom, finansijskim džinom iz Frankfurta čiji je kapital vredan 53 milijarde evra i koji zapošljava 100.000 ljudi u 72 zemlje sveta.