''Kobac'' - novi srpski avion
Ovaj školsko-borbeni vazduhoplov najsloženiji je prozivod domaće industrije od koga se mnogo očekuje. Prvi primerak plod je rada Vojnotehničkog instituta, fabrike Utva i preduzeća Jugoimport SDPR, navode ''Novosti''.
Najmlađi srpski avion ima potpis na "nosu", na koji centimetar od elise. Na njemu je nacrtan stilizovani kobac, izbačenih kandži, u jurišu na plen. Na radnu verziju već je namontiran stajni trap, staklena kabina i kontejneri za naoružanje. Ofarban je u sivu boju, sa grbom vazduhoplovstva Vojske Srbije na bokovima.
Ovaj vazduhoplov je namenjen naprednoj obuci pilota, ali i za dejstva protiv teorista, objašnjavaju tvorci ove letelice sa Vojnotehničkog instituta.
Posadu ove letelice činiće dva pilota, a biće opremljen i dvema linijama naoružanja. Hitrost je bitan faktor, pa će u horizontalnom letu postizati brzinu od 500, dok će u obrušavajućem letu dohvatati 550 kilometara na čas. Za oštar pogled "kopca" biće zaduženi savremeni navigacioni uređaji i moderne optonišanske sprave. Po zamisli konstruktora, bez ikakvih razlika, zadatke će moći da izvršava i noću i danju, pa je zbog toga naročito pogodan za izviđanje granica, prelaza, sumnjivih teritorija...
Razvoj "laste", a zatim i "kopca" udahnuo je novi život do nedavno poklekloj fabrici u Pančevu. Teško postradala u bombardovanju 1999. godine, desetkovana i posustala, Utva kroz ovu deceniju korača sa više optimizma.
"Pre nekoliko godina bili smo u teškoj situaciji, a i stečaj nije bi daleko. Zahvaljujući novim poslovima obnovili smo ljudstvo, halu i deo tehnoloških mogućnosti. Avione koji su otišli u izvoz prozivodili smo u hodu. Sada proizvodimo avione za našu vojsku, a razvili smo i četiri vrste naoružanja. Možemo da se pohvalimo da je prošle godine Utva imala prvi poslovni dobitak i da smo uspeli da rešimo problem dugovanja prema radnicima fabrike", kaže Tomislav Bjelogrlić, direktor ove fabrike.
U Utvi objašnjavaju da ih je rad na "lasti" digao na noge. Kada se krenulo u projekat, na njemu je radilo 180 zaposlenih, dok sada na njemu radi njih 330. Mladi radnici su prošli obuku, a u poslednje vreme plate se redovno isplaćuju. U fabrici kažu da su uz renovirane hale i nove mašine spremni da krenu u serijsku proizvodnju nove letelice.