Ponedeljak 23.04.2012.
05:16
AAP

Javnost ogorčena zbog Hokijevih planova

Hoki je govorio tokom boravka u Londonu i kritikovao socijalna davanja u zapadnim zemljama, pozivajući države u razvoju, uključujući Australiju, da testiraju opravdanost isplata.

Džoe Hoki


Ovakav nastup predstavnika opozicije koja se nada osvajanju vlasti u narednom mandatu naveo je prvu ministarku Džuliju Gilard da reaguje. - Porodice bi trebalo da budu duboko zabrinute merama štednje koje najavljuje koalicije ukoliko bi došla na vlast - rekla je ona.


Istovremeno, organizacije koje se bave socijalnom brigom ističu da iznos od 122 milijarde koliko Australija troši svake godine na socijalne i druge naknade iznosi oko 8,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je skromno i trebalo bi da bude više. U evropskim zemljama, pomenuta izdvajanja su tri ili četiri puta viša.


Hoki nije konkretno objasnio na šta bi se i na koga sve odnosilo ovo rezanje pomoći najugroženijim kategorijama stanovništva, ali je istakao da primere treba tražiti u

Profit važniji od ljudi


Lider Zelenih Kristina Milni kaže da vizija Hokija upućuje na ulazak u svet u kojem se "psi međusobno jedu" i u kojem su profit važniji od ljudi.


- Logičan zaključak onoga šta Hoki kaže jeste da da nema univerzalne zdravstvene zaštite, nema univerzalnog prava na javno obrazovanje - navodi ona u svom saopštenju. - To je stvaranje sistema u kojem svaki čovek, žena i dete mora da brine samo o sebi i gde se ljudima u nevolji kaže da je njihov problem jer nisu radili dovoljno.

azijskim zemljama. Mnoge azijske zemlje, međutim, nude malu ili nikakvu socijalnu pomoć svom stanovništvu.


Ministar trezora je upozorio da će ukoliko troškovi socijalne brige budu rasli, budžet buduće vlade biti pod pritiskom ukoliko ta potrošnja ne bude ograničena.


- Trebalo bi da se uporedimo s ostalim susedima u Aziji, gde ljudi imaju daleko manja prava nego u Australiji - kazao je on.


Džulija Gilard je rekla da su ocene Hokija "prilično sumorne". Ona je takođe pokušala da njegovu izjavu poveže sa budućom politikom koalicije pod vladom koju bi vodio Toni Abot.


- Naša poruka australijskim porodicama jeste da želimo da ekonomija radi za vas i mi želimo da radimo s vama, da biste dobili usluge koje su vam potrebne - rekla je gospođica Gilard u četvrtak, tokom posete Pertu. - Nažalost, poruke Hokija i Abota familijama jesu da ukoliko nemate i ne možete da preživite, pokušajte da se snađete, a ako ne možete sami da se snađete, žao nam je, tim gore po vas.


Lider opozicije Toni Abot reagovao je izjavom da je Hoki jednostavno uputio na podatak da vlade treba da žive u okviru svojih mogućnosti.


- Način na koji laburistička vlada troši poslednjih nekoliko godina predstavlja opasnost da ćemo se naći u neodrživoj situaciji - kazao je on.


Ministri u laburističkoj vladi postrojili su se u odbranu australijskog sistema socijalne zaštite. Pomoćnik ministra trezora Dejvid Bredberi izazvao je koaliciju da navede koji vladin program bi mogao da se sreže prema primedbama Hokija.


- Meni ovo liči na trku do samog dna kad je reč o smanjenju izdvajanja i ukidanju pojedinih osnovnih struktura podrške koju imaju u australijskom sistemu socijalne zaštite - kazao je on.


Australijanci ne treba da odustanu od naknada iz socijalne zaštite, saopštila je ministarka finansija Peni Vong.

Ponosni na sistem


Šef australijskog Saveta društvenih službi Kasandra Goldi ističe da nacija treba da bude ponosna na sistem socijalne zaštite.


- Sada bi taj sistem trebalo nadograđivati, da povedemo računa u hitnom popunjavanju razlika u njemu, kao što su nacionalna šema osiguranja invalida, zubna zaštita i naknade za nezaposlene - kaže dr Goldi.


Debata bi trebalo da bude usmerena na eliminaciju poreskih rupa za bogate, nadoknadama u odnosu na primanja, kao i bolje usmereno trošenje, dodaje ona.

2024 © - Vesti online