Ko kome može da uzme birače
Demokrate još nisu lansirale pravu, uverljivu ponudu svojim pristalicama koja bi ih uverila da im ponovo ukažu poverenje. Glasači naprednjaka, pak, spadaju u kolebljiv društveni sloj nezadovoljnih koji se mogu lomiti između nekoliko stranaka, do poslednjeg časa.
- Većina partija koje su etablirane ima verne glasače. Jedino SNS kao nova stranka nastala cepanjem radikala nije proverio njihovu vernost. Mali je procenat birača koji stranke uspevaju da preuzmu jedna drugoj. A glavna borba se na ovim izborima vodi oko birača koji još ne znaju da li će izaći na izbore - objašnjava Nikolić.
Direktor Centra za proučavanje alternativa smatra da su na razočarane birače demokrata negativan uticaj imali intelektualci koji su ljude "zbunili idejom o belim listićima, ne shvatajući da time rade za naprednjake".
- Teško je sada pronaći šta glasače DS može da izvuče na birališta, ali to mora biti ozbiljna, realna ponuda na pet tema: ekonomski rast, veće zapošljavanje, EU i borba protiv kriminala i korupcije - upozorava Nikolić ukazujući na paradoks da je DS kažnjen zbog "male doze nacionalizma" da bi bio pomognut "veliki nacionalizam naprednjaka".
Razočarane birače demokrata pokušava da privuče LDP Čedomira Jovanovića i, kako je to u kritičkom tekstu primetila Vesna Pešić, bivša predsednica Političkog saveta ove stranke, LDP je u tom cilju ove godine lansirao i napad na Dodika izjavom da je "RS genocidna tvorevina". To deluje kao "potpaljivanje interesovanja", ali bez mnogo rezultata, kao i pokušaj potpredsednice DS Jelene Trivan da animira upozorenjem da Srbija bira između - rata i mira.
Dragomir Jovanović iz Evropskog ekonomskog instituta u Briselu, kaže da SPS, DSS, SNS i SRS računaju na iste birače iako su im stranački programi različiti.
Dveri - nepoznanica
Dveri, su kao nova stranka, nepoznanica na ovim izborima i poznavaoci srpske političke pijace kažu da bi mogli da naprave iznenađenje iako im je sada rejting između tri i četiri odsto. Veoma su aktivni na internetu, gde se kotiraju bolje od većine stranaka. Njihovi simpatizeri su novi glasači, a njihov lider i kandidat za predsednika Srbije Vladan Glišić rekao je da će Dveri uzeti glasače DSS, SRS i SNS. |
- Pokazalo se do sada da postoji masa ljudi koji su nezadovoljni, pripadaju slabijoj socijalnoj strukturi. Lako ih je prelomiti nekom porukom jer su podložni manipulaciji. Recimo, poruka "hapsićemo" može da utiče na preraspodelu birača od jedne ka drugoj stranci - objašnjava Janković.
Stručnjak briselskog instituta kaže da za SNS veliki problem može da predstavlja mogući dolazak Vojislava Šešelja iz zatvora u Hagu, pogotovo ako, kako obećava, otkrije podatke o tome koji tajkuni finansiraju SNS. Po Jankoviću, nema prelivanja glasača iz DS u SNS, a nezadovoljni birači demokrata do sada su, kaže, prelazili u G17 plus.
- Stranka Mlađana Dinkića je do sada uspevala da pređe cenzus zahvaljujući jakim porukama. Sada i DS ima jake poruke. LDP ima najsvesnije birače, i to pokazuje njihov rejting koji je stabilan, ali ne verujem da su u stanju da privuku tuđe birače - kaže Janković.