Utorak 17.04.2012.
16:40
Beta

Izvestilac EP: Ne usvajati ACTA sporazum

Građani zemalja EU se pobunili protiv ovog sporazuma

"Potencijalne pretnje po građanske slobode koje se nalaze u ovom sporazumu daleko pretežu nad dobrobitima koje se njime nameravaju postići", ocenio je Martin u preporuci Komitetu za međunardnu trgovinu Evropskog parlamenta.

U obrazloženju svoje negativne ocene, Martin se poziva na "nejasnoće u vezi s nekim aspektima ovog teksta i nesigurnost u vezi s njegovom primenom", a posebno ističe predviđenu ulogu internet provajdera, individualnu kriminalizaciju korisnika Interneta, mogućnost prekida tranzita tzv. Generičkih lekova, itd.

S obzirom na to, "Evropski parlament ne može da garantuje adekvatnu zaštitu građanskih prava u budućnosti", ako bi Akta bila prihvaćena.

Prema njegovim rečima, "međunarodno sporazumi koji se bave bilo kakvim aspektom krivičnih sankcija, onaljn aktivnošću ili intelektualnom svojinom moraju jasno definisati razmere svoga delovanja, kao i zaštitu individualnih sloboda, kako bi se izbegle nenameravane interpretacije sporazuma".

Evropski parlament će u junu odlučivati o sudbini sporazuma Akta, koji je godinama ugovaran među najrazvijenijem zemljama Zapada bez dovoljnog prisustva javnosti.

Pošto su ga u januaru potpisale 22 zemlje Evropske unije, širom kontinenta izbili su ulični i onlajn protesti, a posledica je bila zamrzavanje ratifikacije sporazuma ili privremeno odustajanje od potpisivanja u devet članica Unije, među kojima je i Nemačka. Da bi Akta stupila na snagu u Evropskoj uniji potrebno je takođe da je prihvati Evropski parlament.

Prethodni izvestilac Evropskog parlamenta za Aktu Kader Arif iz protesta je podneo ostavku neposredno posle januarskog potpisivanja Akte u Tokiju, ocenivši da taj sporazum "ide predaleko".

2024 © - Vesti online