Od čega beže stranke u kampanji
Ni penzioni sistem pred kolapsom, ni loše stanje u zdravstvu, ni sve neobrazovanije generacije đaka i studenata koji izlaze iz naših škola i sa fakulteta nisu dovoljan razlog partijama da promene predizborne poruke.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu Jovan Komšić navodi da stranke u komunikaciji s biračkim telom formulišu teme kampanje, pa shodno tome šalju poruke koje birači žele da čuju.
- Potreba za radnim mestom jedna je od najizraženijih potreba ljudi, pa je i logično što su “investicije” termin koji najčešće čujemo ovih dana od političara. Obrazovanje, zdravstvo, penzije su bitni za osećanje sigurnosti, ali su to u političkom smislu fluidnije teme. Teško će političari rizikovati u ovoj fazi kampanje i obećavati visoke penzije, a znaju da je PIO fond pod ozbiljnim udarom krize i da će biti nužno pravljenje rezova - navodi Komšić za “Blic” i dodaje da stranke osim toga nemaju ni kapacitet ni volju za reforme ovih sektora.
Glavne teme
DS - ulazak u EU, investicije i nova radna mesta, mere za poljoprivrednike, porodilje, studente
SNS - obećanja 100 milijardi evra investicija, uštede, javno-privatno partnerstvo i koncesije
SPS - briga o najstarijima, najmlađima i nezaposlenima, očuvanje socijalne stabilnosti
LDP - ulazak u EU, smanjenje potrošnje i uplitanja države u privredu, potpuna privatizacija javnih i društvenih preduzeća
SRS - prekid kontakta sa EU i početak obnove zemlje. Vraćanje carina na robu iz EU
DSS - politička i vojna neutralnost, prekid razgovora s EU, jača saradnja sa Rusijom i 10 milijardi investicija
URS - departizacija, jačanje svih regiona, brža administracija, reforma sistema PDV