Lepota ili zdravlje
Visoke štikle su loše za zdravlje i oštećuju kičmu i noge, ali mnoge žene od njih, ipak, ne odustaju! Sve u svemu, niko tačno ne zna kad su izmišljene visoke štikle, taj izum se pripisuje Leonardu da Vinčiju, ono što se sa sigurnošću zna, jsete da ih je davne 1533. godine, Katarina Mediči prva nosila na svom venčanju, kako bi izgledala viša, njene potpetice su bile visoke pet centimetara.
Kako su se vremena menjala, menjao se i oblik, materijala i visina štikli, ali u istoriji mode se nikad nije išlo u takve ekstreme po pitanju visine peta kao danas. Najnovija istraživanja pokazuju da su visoke potpetice loše ne samo za noge i kičmu već i za mozak. Čak 80 odsto žena ima problematična stopala zbog visokih peta. Nošenje visokih potpetica negativno utiče na mozak, jer su vene i nervni završeci pod većim pritiskom, što izaziva glavobolje i slabljenje mentalnih funkcija.
Preobuvanje za posao, šok za noge
|
Verovali ili ne, baletanke je popularizovala slavna Francuska glumica Brižit Bardo, koja je bila školovana balerina i za baletske nastupe je nosila profesionalne baletanke repeto. Kad je 1956. godine potpisala ugovor za film "I Bog stvori ženu", zamolila je Rosu Repeto da joj napravi baletanke, koje bi mogla da nosi i tokom snimanja filma, a naročito legendarnog plesa mambe.
Posle premijere ovog filma, proslavila se Brižit Bardo, ali i blatanke. Međutim, ove naoko bezopasne cipelice takođe nisu zdrave za noge. Potpuno ravne cipele istežu mišić listova i naprežu Ahilovu tetivu, a one još i opterećuju kolena, kukove i leđa.
Zato je rešenje ove dileme u umerenosti i prilagođavanju. Ono što prija stopalima i nogama, a i kičmi, jesu pete visoke do pet centimetara, a sve preko toga se računa kao preterivanje. Na vama je da procenite, lepota ili zdravlje!