Nedelja 08.04.2012.
12:03
Vesti

Pomoć vredna 1.500.000 dolara

Prati utovar kontejnera za Gračanicu
 

Akcija je pokrenuta sredinom oktobra prošle godine. Tada je muzičar i predsednik organizacije 28. jun Filipi objavio pesmu "Kosovka devojka" kako bi skrenuo pažnju na stradanje Srba na Kosovu i Metohiji kojima je medicinska pomoć najpotrebnija. Kampanja je ujedinila srpsku zajednicu u skoro celom svetu, a prikupljena medicinska pomoć krenula je put Srbije 12. marta iz Sijetla (SAD) i biće dostavljena Medicinskom centru Gračanica do Vaskrsa.
 

HUMANISTA: Filip Filipi
 

Zgranut pucanjem Kfora na civile prošlog septembra, Filipi, čija je baba sa Kosmeta, komponovao je i lansirao pesmu "Kosovka devojka" na muzičkoj platformi Aj tjuns (I Tunes). Njome je želeo da skrene pažnju u svetu na nehumane uslove u kojima žive Srbi na KiM, ali i da se kupe medicinska sredstva. Uz pesmu štampano je 1.000 postera čuvene slike "Kosovka devojka", koja je prodata na aukciji srpskim zajednicama širom sveta uz poruku "Mi smo sa vama".


Izdato je i uputstvo kako mogu zainteresovani pružiti neophodnu pomoć Srbima na KiM. Značajna pokrivenost srpskih medija privukla je pažnju drugih grupa i intelektualaca, koji su bili složni da bi pomoć trebalo poslati izolovanim Srbima na jugu i u centralnom delu Kosmeta. Odlučeno je da se pomoć pošalje Medicinskom centru Gračanica, koji pruža medicinsku pomoć Srbima (njih oko 40.000) nastanjenim južno od reke Ibar.
Kako bi ostvarili ovaj težak zadatak, aktivisti iz 28. juna sarađivali su sa mnogim humanitarnim organizacijama na svetu, kao što su: Eagles Nest Fondation, Spas srpskoj deci (Save Serbian Children), Direktan uticaj SAD (Direct effect USA), Srpska pravoslavna organizacija mladih (SOYA), Srpska studentska organizacija (SSO), Univerzitet Ilinois u Čikagu (University of Illionis in Chicago), Kosovski zavet, crkva Svetog Save u Hjustonu (St. Sava Church), crkva Svete Petke u Melburnu (St. Petka Church) i Ujedinjena srpska dijaspora.


Nikola Perić, direktor organizacije 28. jun, bio je na čelu akcije u južnom delu Ontarija, gde se nalazi veliki broj srpske populacije. Prikupljanje sredstava u SAD organizovali su članovi organizacije 28. jun, Milo Dubak, na srednjem zapadu i Andrija Stanojčić na jugu.


Saša Dodoš pokrivao je zapadnu obalu, a Sabrina Radaković je bila zadužena za internacionalnu pokrivenost. Značajne doprinose dali su i, Džejn Kim, Miloš Šupica, dr Katarina Varinac-Božić, dr Slavko Tokanović, Milić Stanković, beogradska rep grupa Beogradski sindikat, i druge javne ličnosti, koje su podržale akciju sa svojim fanovima putem društvenih mreža.


Kontejner sa opremom napustio je luku u Sijetlu 12. marta kada su aktivisti 28. juna i članovi Eaglest Nest Fondation pomagali pri utovaru medicinskih sredstava i opreme. Trenutno je kontejner na putu za Grčku odakle će biti transportovan kroz Makedoniju za Gračanicu.

Sa priajteljima utovara pomoć
 


Politička situacija na Kosmetu je učinila da pregovori povodom carinjenja traju nekoliko meseci, a Filip je tim povodom rekao:


- Nakon kontaktiranja sa UN, Euleksom, EU, Crvenim krstom, Svetskom zdravstvenom organizacijom i mnogim drugim faktorima bez uspeha, morali smo da posegnemo za privatnim vezama kako bismo kontejner bezbedno dopremili do KiM. Povremeno je ova kampanja predstavljala nemoguću misiju, ali smo je prevladali jer je cilj bio vredan svih napora.


- Ovo je najvredniji projekat u kojem sam učestvovao - rekao je Marko Šejat,

Borac za istinu


Pre dve godine Filip je podstaknut teškim uslovima života Srba na Kosmetu, a u nameri da im pomogne osnovao je Srpsku studentsku organizaciju 28. jun. Da bi svet doznao istinu i šta se događa na KiM, oko nje je okupio mnoge srpske rodoljube u dijaspori, studente, intelektualce i prijatelje srpskog naroda iz Amerike, ali i iz drugih krajeva sveta.

potpredsednik organizacije, i dodao:


- Moji drugovi i ja vodili smo jednu drugačiju borbu koja promoviše pravdu, očuvanje nacije, njenu rehabilitaciju i afirmaciju, i veoma sam ponosan što sam deo ovog projekta. Nadam se da će Srbi širom sveta pratiti ovaj primer i da će uvideti koliko možemo postići kad delujemo kao ujedinjena snaga.


Srpska studentska organizacija 28. jun se bavi političkim, socijalnim i humanitarnim radom kad su u pitanju srpski interesi. Prethodna kampanja bavila se odnosom Čelsi Hendler, koja je u njenoj TV emisiji predstavila Srbiju i njen narod u negativnom smislu. Organizacija je delovala protiv ksenofobičnih komentara pomenute voditeljke. Slično tome, organizacija 28. jun je reagovala i protiv propagande filma Anđeline Džoli "U zemlji krvi i meda".

Organizacija je uputila pismo Džolijevoj i ukazala joj na moguće posledice njenog filma sa globalnog stanovišta. Ova organizacija je imala i veliki uticaj na bojkot njenog filma u Srbiji i Republici Srpskoj.
 

Muzičar


Filip Filipi rođen je u Beogradu, 5. juna 1986. godine. Do osme godine živeo je u Korenici, kada je zbog rata u Hrvatskoj otišao u Kanadu.
Filip je muzički producent, reper, tekstopisac. Ima svoju muzičku produkciju. Bavi se rep i hip-hop muzikom.


Umetnički naziv mu je Sin. Aktivan muzičar je postao 2005. godine, osnivač je Filipi mjuzik grup. Sarađivao je sa Svetlanom - Cecom Ražnatović, Natašom Kojić, Danom Karić, Bobanom Rajovićem...


Tokom sedmogodišnje karijere ima dosta snimljenih singlova, zajedničkih rep-izdanja sa drugim pevačima, umetnicima, pa i sportistima, kao Filip Filipi ili Sin. Prošle godine je snimio i jedan album "Master' s tisis". U Vankuveru, gde živi, najpre se počeo baviti sportom, igrao je kao student košarku. 

2024 © - Vesti online