Sreda 04.04.2012.
04:47
Večernje novosti

Na kvarno nas snima 200.000 kamera

Pazite šta radite, nikad se ne zna da li vas neko snima
 

Građani Srbije svakodnevno su u objektivu najmanje 200.000 kamera, koje su postavljene na ulicama, ulazima, javnim zdanjima, pa čak i na privatnim kućama. Nijedna od njih, međutim, nije propisno postavljena, jer Srbija nema zakon koji reguliše oblast video-nadzora. Ovo pitanje, između ostalih, naći će se na spisku problema čije je rešenje uslov za stupanje u Evropsku uniju.

Precizni podaci o broju uređaja za snimanje, koji prate kretanje građana, ne postoje. Procene govore da je samo u glavnom gradu instalirano oko 100.000 kamera, a bitno drugačije nije ni u ostalim većim gradovima. "Veliki brat" motri bukvalno na sve - ulice, ulaze, parkinge, garaže, parkove, škole, čekaonice, pa čak i autobuse. U strahu od kriminalaca i vandala, zaboravlja se da "svevideće oko", vireći na ulaze i prostorije, osim privatnosti, krši i - zakon.

Na ovaj problem u svom izveštaju o radu nedavno je upozorio i poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Rodoljub Šabić. Na oblasti video-nadzora, ali i obradi biometrijskih podataka i sektora privatne bezbednosti, kako kaže, lomiće se poglavlja 23 i 24, kojima će početi pregovori Srbije o ulasku u EU.

- Video-nadzor nije uređen nijednom odredbom, osim opšteg Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, koji je nedovoljan - kaže, za "Novosti" Rodoljub Šabić.

- Moja kancelarija je uputila Vladi i nacrt novog propisa, koji bi trebalo da popuni prazninu koja postoji u ovoj oblasti. Ovaj tekst, međutim, nikada nije stigao u skupštinsku proceduru. U međuvremenu, na nas motre desetine hiljada kamera a da ne znamo ni ko nas snima, za šta se snimci koriste, čuvaju, niti ko ima pristup ovom materijalu.

Poverenik podseća da je za "čisto" snimanje potrebna saglasnost osobe koja je pred kamerom, što je nemoguće obezbediti, ili jasan propis, koga trenutno nema.

2024 © - Vesti online