Britanija želi da prati svu komunikaciju građana
Internet kompanije biće obavezne da dostavljaju obaveštajnoj službi pristup ovim informacijama na njen zahtev. Zvaničnici vlade navode da je ovaj potez neophodan u borbi protiv kriminala i terorizma, ali grupe za zaštitu građanskih prava kritikuju zakonski predlog.
Novi zakon čije se objavljivanje očekuje u predstojećem kraljičinom govoru u maju, tvrde predlagači, neće omogućiti pristup sadržajima elektronske pošte, telefonskih razgovora ili SMS poruka bez naloga. Međutim, pripadnici obaveštajne službe moći će i bez tog naloga da utvrde koji pojedinac ili grupa je u kontaktu sa kim, koliko često i koliko dugo.
Bik Pikls iz aktivističke grupe "Big brader voč" opisao je ovu inicijativu kao "korak bez presedana, kojim će Britanija usvojiti mere nadgledanja kakve postoje u Kini i Iranu".
"Ovo je apsolutan napad na onlajn privatnost i nejasno je kako će to povećati javnu bezbednost, a sigurno će povećati troškove poslovanja na Internetu", rekao je Pikls.
Ukoliko bude objavljen u kraljičinom govoru, zakon će potom morati da prođe usvajanje u Parlamentu, gde se očekuje snažno protivljenje predlogu u oba doma.