Subota 31.03.2012.
13:41
Vestionline

Južna Koreja smanjuje uvoz iranske nafte

Južna Koreja je jedan od najvećih uvoznika iranske nafte koji nisu izuzeti iz američkih sankcija. Obama je u petak saopštio da je doneo odluku o sankcijama koje bi mogle da pogode američke saveznike u Aziji i Evropi, u okviru kampanje kažnjavanja Irana zbog njegovog spornog nuklearnog programa.

Foto: Ilustracija

Cilj sankcija je dalja izolacija iranske Centralne banke, kroz koju prolazi skoro celokupna kupovina iranske nafte. Obamina odluka otvara put SAD da kažnjavaju strane finansijske institucije koje trguju naftom sa Iranom, zabranom njihovih ogranaka i poslovanja u SAD.

Obamin cilj je jačanje pritiska na Iran, a ne na saveznike, zbog čega je američka administracija iz sankcija izuzela 10 zemalja Evropske unije i Japan, pošto su smanjili obim kupovine iranske nafte. Ostale nacije imaju rok od tri meseca da znatno smanje taj uvoz pred početak primene sankcija.

Zvaničnici južnokorejskog ministarstva spoljnih poslova naveli su da očekuju da sa Vašingtonom do kraja juna postignu sporazum o smanjenju uvoza nafte iz Irana. Južna Koreja je već ograničila finansijske kontakte sa više od 200 grupa i pojedinaca koji su, kako se veruje, povezani sa iranskim nuklearnim programom. Seul se oslanja na Iran za 10 odsto svoje nafte.

Američke sankcije stupiće na snagu 28. juna, dok evropski embargo na iransku naftu, odobren u januaru, počinje u julu. SAD ne uvoze naftu iz Irana. Najveći uvoznici iranske nafte koji nisu izuzeti iz američkih sankcija su Kina, Indija, Turska, Južna Afrika i Južna Koreja.

Turska je u petak saopštila da smanjuje uvoz nafte iz Irana za 20 odsto, po svemu sudeći kao rezultat pritiska SAD i pretnje sankcijama. Indija, kojoj iranska nafta ispunjava 12 odsto energetskih potreba, saopštila je da prihvata sankcije UN Iranu, ali da nije za za jednostrane sankcije kakve planiraju SAD i EU.

Indija, Kina, Rusija, Brazil i Južna Afrika, koje su partneri u bloku BRICS, ocenili su da su pregovori najbolji način za rešavanje problema iranskog nuklearnog programa, kao i da podržavaju "pravo Irana na upotrebu nuklearne energije u mirnodopske svrhe".

2024 © - Vesti online