Subota 31.03.2012.
12:22
Ekipa "Vesti"

Vlast se boji glasova dijaspore

Bile i gužve: Jedno od biračkih mesta u Parizu tokom ranijih izbora
 

Milenko Milosavljević iz Minhena kaže da će glasati 6. maja, kao i svaki put do sada, a da će se na vreme prijaviti i registrovati u našem konzulatu u Minhenu.


- Odluka da treba biti najmanje stotinu prijavljenih da bi bilo otvoreno biračko mesto, smatram neopravdanom i čini mi se da to govori da se vlast boji glasova iz dijaspore. Ja sam kao građanin Srbije razočaran odnosom matice prema nama u inostranstvu. Živim u Minhenu i glasaću, ali nisam siguran da će to učiniti oni koji moraju da pređu 200 i više kilometara - kaže Milenko Milosavljević.

Uskraćuju nam pravo glasa

Miloš Damjanac iz Dijetikona u Švajcarskoj:
- Svaki glas je važan i odlučujući i moje mišljenje je da treba svima koji se prijave omogućiti da glasaju, bez obzira na to koliki je taj broj. Zašto uskraćivati onima koji žele da daju svoj glas nekim brojem prijavljenih. To do sada nije bio slučaju i nadam se da ćemo svi biti u prilici da ostvarimo svoje građansko pravo, pravo glasa.

Na sličan način razmišlja i Đorđe Đorđević iz Rota, u severnoj Bavarskoj.


- S obzirom na to da od nas u dijaspori traže da se posebno prijavimo i registrujemo, a onda izađemo na izbore, bez obzira na to koliko daleko bili, čini mi se da im je cilj da nas eliminišu sa ovih izbora. Valjda računaju da samo tako mogu da zadrže vlast. Ja sam 180 km udaljen od Minhena i budući da moram da dođem jednom da se registrujem, a drugi put da glasam, jasno je koliko to košta i novca i vremena - razočarano govori Đorđević.


Žarko Petrović iz Hanovera je mišljenja da je dijaspora za Srbiju puno značajniji faktor nego što joj se poklanja pažnja.


- Mi tu zemlju volimo, jer je naša. Druge otadžbine nemamo i sasvim je jasno da želimo da glasamo i da na taj način bar delimično i politički utičemo na njen razvitak. Svakako da bi način glasanja u dijaspori trebalo da se prilagodi i da se ta kvota od 100 ljudi za biračko mesto ukine ili bar spusti na 50 birača. Meni je nezamislivo da iz Hanovera otputujem u Hamburg, izgubim dan, potrošim 200 evra i onda ne mogu da glasam, jer se na biračkom spisku našlo "samo" 90 birača - kaže Petrović.
 

A zašto ne može poštom?

- Trebalo bi najmanje u svakom ili bar u većim kantonima u Švajcarskoj da se otvori po jedno biračko mesto i to u nekim od naših klubova. Ovde postoji tridesetak naših klubova, ali problem je da čovek koji živi i radi u kantonu Tićino, udaljenenom 300 kilometara od Ciriha, da dođe i glasa. I ja imam taj problem da dođem iz Alštetena. Trebalo je ljudima omogućiti da glasaju pismenim putem ili preko interneta - kaže Ljubiša Mirić iz Alštetena u Švajcarskoj.

U Parizu, kako sada stvari stoje, ništa se ne prepušta slučaju. Odštampano je 6.000 glasačkih prijavnih formulara koji se dele se na sve strane. Dobili su ih svi klubovi i udruženja, naše crkve, naše prodavnice i restorani, sva mesta gde se pojavljuje naš čovek.


Mića Aleksić, predsednik Skupštine srpske dijaspore, pariski region, nada se da će u gradu svetlosti biti otvoreno barem jedno biračko mesto.


- Ne znam koliki je maksimalni broj glasača, jer ako ih je 2.000, to se na jednom mestu teško postiže. Mi smo ranije, u Parizu, imali i dva glasačka mesta - u Kulturnom centru i ambasadi. Dobro je što sada imamo jedinstven birački spisak i što lako može da se proveri da li je upisan.


Dakle, put je olakšan. Istina, ima ih koji telefoniraju, proveravaju koje mesto da upišu, odgovaram im: "Pariz ili Lion, gde živite i želite da glasate." Svaki zainteresovani dijasporac trebalo bi da se odluči gde će da glasa, u matici ili ovde, uostalom, tu svoju odluku saopštava na formularu za upis u jedinstveni birački spisak - objašnjava Aleksić.


Novica Makuljević iz Gosaua u Švajcarskoj za izbore će sa suprugom doći u rodnu Ševicu kraj Kučeva da obavi svoju građansku dužnost, ali i da nije uzeo odmor išao bi u Cirih da glasa.


- Onaj ko hoće da glasa naći će načina i neće mu zakon biti prepreka - ističe Makuljević.


Dr Branka Đorđević iz Vajnfeldena u Švajcarskoj iznenađena je odlukom da biračko mesto neće biti otvoreno ako se ne prijavi 100 glasača. - Smatram da je to veoma pogrešno, jer mnogi su ionako skeptični i neodlučni kada je glasanje u pitanju. Ako se ne prijavi dovoljan broj birača mnogi će biti uskraćeni i neće moći da ostvare svoje osnovno ljudsko pravo, a to je pravo glasa - upozorava Branka Đorđević.
 

Zaslužujemo veću pažnju

Božica Ćirić iz Braunsvajga ne želi da se meša u organizaciju glasanja i troškove realizacije, jer kako kaže nije stručnjak, ali je uverena da je izbore moguće i olakšati i pojeftiniti.
- Ne znam zbog čega to ograničenje važi za dijasporu kao i za otadžbinu u kojoj su potencijalni birači puno gušće naseljeni nego u inostranstvu. Nadležni bi trebalo da izvrše korekciju zakona i ukinu sve otežavajuće okolnosti za glasanje dijaspore - kaže Božica Ćirić, koja naglašava da dijaspori, kao biračkom telu, ipak treba da se posveti veća pažnja.

 

Moramo razumeti i otadžbinu

Romeo Milošević, iz Epona, stotinak kilometara udaljenog od Pariza, potvrđuje da su prijavni formulari stigli u njihovu sredinu, da ih je kao čelnik Udruženja Srbija uredno razdelio svim članovia.
- Znamo da je dovoljno da se prijavimo na ovakav način, ostalo će, uz pomoć našeg matičnog broja, za nas uraditi Ambasada. I doćićemo u Pariz na glasanje. Moram da istaknem da među nama vlada veoma pozitivan naboj. A, ono što bih posebno istakao jeste da dijasporci prestanu da budu kritični prema matici. Stalno očekujemo šta matica treba da uradi za nas, a mislim da je vreme da mi u rasejanju, koji imamo bolje uslove života, razmislimo šta mi treba da uradimo kako bismo pomogli matici - zaključuje Romeo Milošević.

2024 © - Vesti online