NS: Istranin spasava kuću bana Jelačića
Kuća u središnjoj petrovaradinskoj ulici, Beogradskoj, sagrađena je 1745. godine i smatra se najznačajnijom i najlepšom baroknom građevinom u Petrovaradinu. Kuća je od tada menjala vlasnike, što je kočilo njenu obnovu.
Problemi su počeli tokom rata u bivšoj Jugoslaviji, kada je deo stanara ofarbao u crno spomen-ploču postavljenu 1901. godinu, koja otkriva da je tu rođen Josip Jelačić Bužimski.
Ploča je obnovljena 2001. godine, a to je bio i jedini zahvat na ovom spomeniku kulture u poslednjih šezdesetak godina. Zub vremena učinio je svoje pa je pročelje impozantne građevine sve do ove subote bilo među gradskim ruglima, a oko kuće je bila postavljena traka koja je prolaznike upozoravala da je opasno prolaziti pored nje.
Na kući su sada postavljene skele, a osim pročelja biće popravljen i krov. Radove je simbolično otvorio novosadski gradonačelnik Igor Pavličić.
Do obnove verovatno ne bi došlo bez jakog pritiska hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini, piše zagrebački "Jutarnji list", koja je godinama upozoravala da je reč o izuzetno vrednoj i zaštićenoj kulturnoj baštini, a deo "pritisaka" sprovela je i Ambasada Hrvatske u saradnji s Ministarstvom spoljnih poslova, apelujući na srpske vlasti da Jelačiću "kao važnom delu zajedničke istorije" prida veću pažnju.
Ključnu ulogu u rekonstrukciji kući, ipak, je imao Porečanin Edvard Galijot, koji je u novembru prošle godine u podrumu rodne kuće hrvatskog bana otvorio istarsku konobu! Tako se u Petrovaradinu osim karađorđeve šnicle i Zvonka Bogdana s njegovih osam tamburaša odnedavno mogu dobiti vrhunska istarska vina, masline, pršut i ovčji sir. Galijot se u Petrovaradin preselio u oktobru, tražeći nove poslovne mogućnosti, a sa sobom je poneo ponudu hrvatskih vinara, maslinara, uljara...
Od kako je došao, počeo je da insistira na obnovi. Prema njegovim rečima, nije samo to zaslužno za obnovu jer je pitanje da li bi se išta dogodilo da se deo fasade nedavno nije urušio.
"Vojvodina i Istra imaju potpisane sporazume o regionalnoj saradnji, Vojvođani rado letuju u Istri i logično je da tu otvorim konobu. Novosađani vole doći jer se tako prisećaju uspomena s letovanja. A kada dođu Hrvati, promenimo priču i naručimo petrovaradinske tamburaše. Ima ponešto za svakoga", priča Edvard Galijot.
Želja mu je da intenzivira turističku priču o banu Jelačiću jer da konobu nije otvorio u njegovoj rodnoj kući, kaže, ne bi je ni otvarao.