Četvrtak 22.03.2012.
18:17
B92

Uloga Milana Jurišića u atentatu

Interpolova poternica za Milan Jurišićem
 

To je za b92 izjavila portparolka Specijalnog suda Maja Kovačević. Ona je dodala da presuda kao dokument ostaje i važi.

Kalinić samleo Jurišića u mašini za meso

Kalinić je navodno hrvatskim istražiteljima rekao da je Jurišića ubio u Španiji, da ga je doslovno raskomadao, samleo u mašini za mlevenje mesa, spakovao u plastične kese i bacio ih u reku. Za Ninoslava Konstantinovića je rekao da ga je ubio u Srbiji, da je njegovo telo zakopao blizu autoputa Zagreb - Beograd. Telo još uvek nije nađeno.

Milan Jurišić, za koga se sumnja da je mrtav i da su njegovi posmrtni ostaci nađeni u jednoj reci u Španiji, imao je operativnu ulogu u atentatu na Zorana Đinđića 12. marta. On je bio bitan u organizaciji i realizaciji atentata.

Sudija Maja Kovačević je navela da je Milan Jurišić kao pirpadnik zemunskog klana, imao unapred određene zadatake koje je izvršavao.

"U konrketnoj situaciji, pripreme atentata na premijera, bio je zadužen da nabavi radne kombinezone i alate koji su bili potrebni za kamuflažu članova zavere i bio je zadužen da čuva parking mesto Vladimiru Milisavljeviću koji je došao naknadno i odvezao atentatore sa lica mesta. Znači Jurišić je svojim kolima došao i zauzeo parking prostor u Ulici admirala Geprata".

Ukoliko se potvrdi smrt Jurišića, izvršenje kazne koje je povereno Prvom osnovom sudu u Beogradu u skladu sa zakonom biće obustavljeno, ali presuda kao dokument ostaje i važi, precizirala je sudija Kovačević.

Jurišić je pravosnažno osudjen na 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera Srbije Zorana Đinđića, na 20 godina zatvora zbog učešća u krivičnim delima koja je izvršio kao pripadnik "zemunskog klana", kao i na dve godine zatvora zbog učešća u otmici vlasnika "Delte" Miroslava Miškovića.

Narednih dana španska policija trebalo bi da narednih dana saopšti da li su posmrtni ostaci pronađeni u jednoj reci u Španiji zaista pripadali Milanu Jurišiću Juretu.

Ključni korak za ovu istragu bilo je hapšenje Luke Bojovića u februaru Valensiji i dokumenti koje je u stanu u kome je živeo našla španska policija.

Što se tiče Ninoslava Konstatinovića, preostalog člana "zemunskog klana" za kojim se traga, Maja Kovačević kaže da će u slučaju da bude uhapšen, biti poslat na izvršenje kazne od 35 godina zatvora zbog učešća u atentatu na premijera Đinđića.

Međutim, sumnja se i da je Ninoslav Konstantinović mrtav. Godine 2010., Sretko Kalinić, takođe pirpadnik zemunskog klana, je nakon hapšenja u Hrvatskoj, tamošnjim istražnim organima ispričao da je ubio i Jurišića i Konstantinovića.

Sudija Maja Kovačević ističe da je Ninoslav Konstantinović u atentatu izvršenom 12. marta 2003. godine na Zorana Đinđića, imao više zadataka od Milana Jurišića.

"On je bio zadužen da zajedno sa Zvezdanom Jovanovićem i Aleksandrom Simovićem nađe lokaciju pogodnu za izvršenje atentata, zatim je bio zadužen da prati premijera Đinđića dok je boravio na Kopaoniku i obaveštavao članove grupe o kretanju. 12. marta bio je u kancelariji u admirala Geprata zajedno sa Zvezdanom Jovanovićem, a takođe je i pušku iz koje je bio izvršen atentat sakrio na Novom Beogradu", portparolka Specijalnog suda.

2024 © - Vesti online