Utorak 13.03.2012.
14:35
Press

Zbog nošenja krsta ostale bez posla

Nadija Eveida: Moj krst je moja stvar

Eveida, radnica vodeće britanske avio-komapnije, zamoljena je da, dok je na poslu, prekrije krst, a kada to nije učinila, poslali su je na neplaćeno odsustvo. Širli Čaplin je medicinska sestra koja je iz istog razloga premeštena na drugo radno mesto.

Ove dve žene pokušavaju da dokažu kako se radi o diskriminaciji, dok je vlada zauzela stav da poslodavci imaju pravo da zabrane svojim radnicima nošenje krsta na poslu, jer "to ne predstavlja bitan segment vere", odnosno vera im ne nalaže nošenje religijskih simbola na radnom mestu.

Pošto su izgubile spor pred britanskim sudovima, ceo slučaj je stigao do Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, koji treba da odluči da li je ovim aktom povređen član 9. Evropske konvencije o ljudskim pravima, na koji su se pozvale kažnjene žene. A u njemu stoji da je "svakom zagarantovano pravo na slobodu misli, savesti i veroispovesti; ovo pravo uključuje pravo na promenu vere ili ubeđenja i slobodu da čovek, bilo sam ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, upražnjava svoju veru ili verovanje, u bogosluženju, nastavi, običajima i obredom."

Eveida i Čaplin tvrde da su im zabranom nošenja krsta i raspeća Hristovog na radnom mestu grubo narušena ljudska prava, kao i pravo da ispovedaju svoju veru.

Slučaj je ustalasao javnost u Britaniji. Bivši kantaberijski biskup Lord Keri optužio je vlast da "diktira" hrišćanima način ponašanja, a ovaj slučaj je, prema njegovom mišljenju, dokaz marginalizacije hrišćanstva.

Sve je to zbog gej brakova
 

Mnogi veruju da je ovakav stav vlasti povodom slučaja "Hristovo raspeće na radnom mestu" u vezi sa napadima tamošnje katoličke crkve na Kameronov kabinet zbog namere da se legalizuju istopolni brakovi.

Konzervativci su nameru da to učine obznanili još tokom predizborne kampanje i od tada traju trvenja sa crkvom. Sam premijer Dejvid Kameron je na partijskoj konferenciji u oktobru prošle godine istakao kako je njegov lični stav da je vreme da se u Velikoj Britaniji okonča zabrana gej brakova.

"Ljudi treba da prigrle istopolne bračne zajednice upravo zbog svog konzervativizma i posvećenosti porodičnim vrednostima, a ne uprkos njima", rekao je tada Kameron, obraćajući se svojim stranačkim kolegama i članstvu, koje je po prirodi stvari desnije orijentisano.

2024 © - Vesti online