Nedelja 26.02.2012.
08:00
Vesti

U carstvu ruževa

A kad su se karmini prvi put pojavili?
Istorija karmina počinje pre više od 5.000 godina, kad su žene usitnjavale drago kamenje i dobijenim česticama ovog dragocenog praha trljale usta, kako bi postala crvena, ali i svetlucave.


U starom Egiptu žene su posebnim tehnikama boju za usne dobijale iz joda, ali to je posle uzastopnog nanošenja dovodilo do bolesti, pa odatle vuče korene i čuveni termin "poljubac smrti".

Navodno je Kleopatra svoje usne, koje su osvojile neke od najvažnijih vojskovođa u istoriji, ukrašavala "ružem", koji je bio napravljen od izmrvljenih insekata i mravljih jajašaca, koja su ustima davala crvenkastu boju. Osim insekata, u smesu su se za sjaj dodavale i riblje krljušti.


U 16. veku, karmin je u Velikoj Britaniji popularnizovala kraljica Elizabeta, koja je njime naglašavala svoju bledu put. Ipak, to nije dugo trajalo jer je 1653. godine sveštenik Tomas Hel osnovao pokret koji je šminkanje nazivao "đavoljim poslom" i ono je tada bilo najstrože zabranjeno, ali žene nisu odustajale od ulepšavanja.


Iako u 18. veku nije bilo popularno koristiti šminku jer je bledilo bilo predznak "plave", damske krvi, a preplanulost, karakteristika žena koje su radile u polju, početkom 20. veka stvari su se naglo promenile. Tako od 1930. godine šminkanje doživljava pravu malu revoluciju.

Hazel Bišop našla je pravu formulu za postojanost ruža i u proizvodnji počela da koristi vosak, pigmente i ulja. Slična formula održala se do danas, a ono čime se žene najčešće ulepšavaju sadrži E vitamin, hidratantna sredstva, kakao maslac, kreme za sunčanje i kolagen.

Prednost prirodne lepote


Aktuelni trendovi šminkanja diktiraju opušten stav i izgled, a budući da su pravila jednostavnija nego ikad ranije, biće vam mnogo udobnije u sopstvenoj koži. Ne robujte ničemu i uživajte u prirodnoj lepoti. Zato usta mažite karminima nekoliko nijansa tamnijim od prirodne boje i nećete da pogrešite!

2024 © - Vesti online