Utorak 14.02.2012.
09:10
B92

Državu tuže za krađu

Od svih sporova koje je država vodila prošle godine, ona je tek u svakom dvadesetom tužilac, dok je u ostalim tužena strana, pišu beogradski mediji.

Građani najčešće tuže državu zbog sudskih iseljenja iz stanova i dugovanja za kirije

"Ukupan broj novih parnica u 2011, zavedenih u sedištu Republičkog javnog pravobranilaštva, iznosi 6.812. Od toga, država je bila tužilac u 325. Najčešći osnovi tužbenog zahteva bili su krađe, utvrđivanje prava svojine, naknada štete, regresni zahtevi, iseljenja iz stanova i poslovnih prostorija u državnoj svojini, naplata zakupnine, kao i utvrđenje udela državne svojine u sredstvima preduzeća koja još nisu privatizovana," kaže Savka Mangović, zamenik republičkog javnog pravobranioca.

Inače, RJT je prošle godine ukupno u radu imalo 120.123 parnice, izvršenja, vanparničnih predmeta, stečajeva, upravnih postupaka, davanje mišljenja... Od toga 42.352 nova procesa. Ako je država tužilac u svakog dvadesetom slučaju, to znači da je ona podnela tužbe u oko 2.100 slučajeva, dok je u oko 40.000 bila tužena, pišu "Novosti".

Pravobranilaštvo ništa ne zna?

Pravobranilaštvo ne zna koliko je sporova prošle godine dobilo, a koliko izgubilo jer, kako su rekli, ne vode tu vrstu evidencije. Takođe ne znaju ni koliku je odštetu država naplatila, a koliko je ona isplatila potražiocima.

Po rečima Savke Mangović, građani su najčešće imali potraživanja zbog naknada štete, potraživanja iz radnog odnosa ili po osnovu duga. U najvećem broju slučajeva tuženi su Ministarstvo pravde, MUP i Ministarstvo poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.

Kad su u pitanju MUP i Ministarstvo pravde, gro potraživanja vezan je za naknadu troškova odbrane po službenoj dužnosti, a kad je u pitanju Ministarstvo poljoprivrede, tužbe se odnose na dug države zbog neisplaćivanja subvencionisanih kredita i na dug po osnovu uredbe Vlade o korišćenju sredstava podrške nekomercijalnim poljoprivrednim gazdinstvima. Ali, ističe Mangovićeva, i država je tužila one koji su nenamenski trošili kredite.

2024 © - Vesti online