Bankrot bi bio poguban i po Grčku i po EU
Ren je rekao novinarima u Briselu da ostaje još uslov da Grčka nađe način da uštedi 325 miliona evra, kako bi donekle popunila "rupu" u svom budžetu.
"Grci su dali jako obećanje da će to ispuniti", naglasio je Ren.
Na pitanje da li se razmišlja o bankrotu Grčke, on je naglasio da se u Briselu o tome ne misli, jer se zna da bi bankrot, a pogotovo nekontrolisani imao pogubne posledice za Grčku i vrlo teške za evrozonu.
Evropski komesar za ekonomiju i finansije složio se da je program štednje težak i zahtevan, ali je uveren da će on otvoriti prostor za rešavanje situacije.
"Kako god bilo, koji god rezultat i odluka bili, kad tad Grčka bi ove mere morala provesti, jer se privreda mora uravnotežiti i podstaći ekonomski rast uz otvaranje novih radnih mesta", smatra Ren.
Ocenivši da je nasilje na ulicama Atine neprihvatljivo, Ren je izrazio mišljenje da "iza pojedinaca ne stoji većina Grka punih briga kako da izađu iz ove situacije i šta će biti sa njihovom zemljom."
Grčki parlament usvojio je kontroverzni paket mjera štednje, koji zahteva EU i Međunarodni monetarni fond kako bi oslobodili drugi paket finansijske pomoći vredan 130 milijardi evra kako bi ta zemlja izbegla bankrot. Poslanici u grčkom parlamentu glasali su sa 199 glasova "za" i 74 "protiv".
Stranke iz grčke koalicione vlade proterale su više od 40 poslanika, koji nisu hteli da podrže mere štednje. Demonstranti su ispred parlamenta bacali kamenice i benzinske bombe. Grčki premijer pozvao je na mir, navodeći da nasilju nema mesta u demokratiji.