Ponedeljak 13.02.2012.
12:03
J. L. Petković - Vesti

Nema sreće ni od referenduma

Ranđel Nojkić, lider Srpskog pokreta obnove sa Kosmeta
 

U razgovoru za "Vesti" Nojkić poziva Beograd da prihvati realnost. Kako kaže, nedavno je sedeo sa visokim zvaničnikom SAD Filipom Rikerom koji je obećao proširenje plana Martija Ahtisarija i veće beneficije za Srbe ukoliko odustanu od političke volje iskazane na referendumu.
 

Kako će referendum na severu Kosmeta uticati na Srbe južno od Ibra?
- Referendum je projekat koji je zamišljen pre više od 10 do 15 godina i tada su Srbi severno od Ibra pokrenuli inicijativu o odvajanju četiri opštine i pripajanju centralnoj Srbiji. Tokom razgovora o statusnim rešenjima predlagano je i otcepljenje, ali pošto je međunarodna zajednica bila protiv te opcije, Srbi su se prisetili ideje iz prošlosti i odlučili da raspišu referendum koji, na kraju, neće imati nikakvo pravno dejstvo, a svakako će uticati na Srbe južno od Ibra.
 

Zbog čega to mislite?
- Prvo, ko god bude u Srbiji dobio izbore imaće ovu problematičnu odluku pred sobom, i govoriće se o volji građana da se severeni deo na ovaj ili onaj način odvoji. Drugo, Priština sigurno neće da dozvoli da se takvo rešenje implementira. I sada su zategnuti prema Srbima kada je reč o primeni nestatusnog dela Ahtisarijevog plana, a biće još gore ukoliko ova odluka referenduma bude obavezujuća.
 

Realnost

Šta Srbi južno od Ibra očekuju od Beograda?
- Beograd treba da uvaži realnost, da uvaži srpske institucije u okviru Prištine i da im da logističku podršku. Drugim rečima, Beograd treba da prizna postojeća zakonska rešenja i akte, i da prihvati one Srbe koji su u tim institucijama. Prihvatanjem te realnosti, Beograd bi se oslobodio i finansijskih obaveza, odnosno ne bi morao da odvaja novac za Kosmet, koji je predmet zloupotreba, jer završava i u privatnim džepovima.

Kakve posledice očekujete?
- S obzirom na to da Ahtisarijev plan predviđa instrumente zaštite za Srbe, povlašćeni položaj i mogućnost saradnje srpskih opština sa Beogradom, sve to će se dovesti u pitanje i sprovešće se projekat međunarodne zajednice da se sve srpske institucije vežu za Prištinu. Tokom nedavnog boravka u SAD razgovorao sam s mnogim kongresmenima, ali i sa zamenikom pomoćnika državne sekretarke SAD Filipom Rikerom. On nam je objasnio da ukoliko se taj referendum ne bude održao i ne bude uticao na Prištinu, SAD su spremne da pomognu u implementaciji nestatusnog Ahtisarijevog plana i doterivanju nekih stvari u korist Srba. U suprotnom, ukoliko se dogodi da referendum ima dejstvo na Prištinu, i međunarodna zajednica će imati drugačiji stav.
 

Beograd ne priznaje srpske opštine u okviru kosovskih institucija, niti Ahtisarijev plan.
- Beograd će to morati da prizna. Nadam se da će se dogoditi značajnije promene posle izbora jer su sada svi u kampanji. Verujem da će se stav promeniti. I mi često čujemo i od predsednika Borisa Tadića i od onih koji su imali čvrst stav, poput ministra Ivice Dačića, da politika prema Kosovu mora da se promeni.

2024 © - Vesti online