Vanredno stanje u Crnoj Gori
Na osnovu odluke o vanrednom stanju premijer Igor Lukšić je kao čelnik Koordinacionog tima za upravljanje vanrednim situacijama izdao je naredbu.
Po zakonu o zaštiti i spašavanju glavni koordinator akcija u vanrednom stanju je Ministarstvo unutrašnjih poslova, a uključuju se Uprava policije u Vojska CG.
Vanredno stanje je proglašeno zbog nezapamćenog snega koji je gotovo u potpunosti blokirao Crnu Goru i uzrokovao niz problema.
Savet za odbranu i bezbednost Crne Gore čine predsednik države Filip Vujanović, premijer Igor Lukšić i predsednik Skupštine Ranko Krivokapić.
Ustavom Crne Gore je predviđeno da parlament proglašava vanredno stanje, ali ukoliko najviše zakonodavno telo iz objektivnih razloga nije u mogućnosti da zaseda, onda odluku može doneti i Savet za odbranu i bezbednost, koju će Skupština kasnije verifikovati.
Naredbom se nalaže da gradonačelnici Glavnog grada, Prestonice i predsednici opština sagledaju i po potrebi zabrane saobraćaj u gradskim jezgrima i na lokalnim putevima za sve vrste vozila, da za vreme njegovog trajanja budu zabranjene posete bolesnicima u Kliničkom centru Crne Gore, opštim i specijalnim bolnicama u državi.
Kombinat alumijnijuma i Željezara treba da smanje potrošnju električne energije za najmanje 20 odsto, a gradonačelnici Glavnog grada i Prestonice i predsednici opština da obezbede racionalnu potrošnju električne energije, da se obavezno isključi javna rasvetu, bilbordi, izlozi i drugi slični objekti.
Zahteva se da sve javne ustanove, preduzeća i privredna društva racionalnije troše električnu energiju i da EPCG informiše Operativni štab za vanredne situacije svaka tri sata, a po potrebi i češće.
Neohodno je, kako se navodi, zatvoriti saobraćajnice na državnom i lokalnom nivou, obezbediti bezbednosti građana i uvesti poseban režim rada zdravstvenih i obrazovnih ustanova.