Borčane raselilo bespuće
Pošto se iz Borčana "kao na dlanu" vidi i kontroliše cela dolina Ibra, mnogi su žitelje ovog sela smatrali i prvom linijom odbrane celog severnog Kosmeta.
- Svašta smo preživljavali, napadali su nas Albanci iz susednog sela Seljance, ali mi se nismo ni plašili, ni uzmicali, ni selili, završetak rata na Kosovu dočekalo je više od stotinu žitelja, bilo je i mladih, mislili smo da će mladići ostati u selu, da će nam opština i Vlada Srbije pomoći da izgradimo put, da sagradimo farme, razvijemo poljoprivredu i da vratimo bar deo odseljenih.... Nažalost, dogodilo se sve suprotno: stariji su poumirali, a mladi otišli, jer u bespuću, bez pomoći i razumevanja, nije bilo uslova za pristojan život i opstanak - kaže Janićijević.
Sada u Borčanima živi još 14 staračkih domaćinstava sa ukupno 25 stanovnika, mahom bolesnih staraca od kojih neki planiraju skori odlazak deci koja žive u Kraljevu, Kragujevcu, Beogradu....
- Za koju godinu Borčane će ostati bez stanovništva, mi stariji brzo ćemo poumirati, a mlađi žitelji će, poput stotina naših rođaka i komšija koji su se ranije odselili, bolji život potražiti ili u Leposaviću ili negde u centralnoj Srbiji. Biće to velika šteta, jer smo "pokrivali" i čuvali ogroman prostor na tromeđi opština Leposavić, Kosovska Mitrovica i Podujevo - kaže starina Vlajko Simić i naglašava da je za sve kriv makadam kojim se zimi jedva stiže od Sočanice do Borčana.
- Naša opština je nemoćna da sama asfaltira taj put, više od desetak kilometara rekonstrukcije i asfaltiranja za nas je preveliki zalogaj. Čak i da u skorije vreme obezbedimo pare, bojim se da je za Borčane kasno, sve što je moglo otišlo je iz sela, ovaj deo naše opštine potpuno će se isprazniti, što nije dobro - kaže Branko Ninić, predsednik opštine Leposavić i naglašava da opština nije "digla ruke" od Borčanaca i da će, u domenu svojih mogućnosti, pomoći svakom mladom čoveku koji ostane u selu ili poželi da se ovamo vrati.
Kazan jedina zabava
|