Amfilohiju počasni doktorat u Francuskoj
Svečana sednica u ovom institutu čiji je dekan protoprezviter Nikola Crnokrak, a na kojoj će mitropolitu Radoviću biti uručeno ovo priznanje, najavljena je za 12.februar. Zasedanjem će predsedavati arhiepiskop komanski Gavrilo. Prigodno pohvalno slovo (laudatio) održaće protoprezviter Živko Panev.
Tim povodom biće održano i predavanje prof. Ivana Keniga na temu Nestvorena božanska svetlost u učenju i Predanju Crkve: iskustvo ranih jekova.
Institut Svetog Sergija jedna je od najcenjenih visokih bogoslovskih škola u Evropi, a mitropolit Amfilohije je bio profesor u ovoj obrazovnoj ustanovi od 1974.do 1976.godine , a zatim se vraća u Beograd gde postaje profesor na katedri za pravoslavnu pedagogiju ((katihetiku) sa metodikom nastave, na Bogoslovskom fakultetu.
Tokom mitropolitovog boravka u Parizu biće upriličena i promocija francuskog prevoda njegove doktorske disertacije, odbranjene na Teološkom fakultetu Atinskog Univerziteta, Tajna Svete Trojice po Svetom Grigoriju Palami, saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske
Mitropolit Crnogorsko-primorski Amfilohije (Risto) Radović rođen je na Božić 7. januara 1938. u Crnoj Gori. Potomak je po srodstvu vojvode Mine Radovića, jednog od prvih plemenskih kapetana crnogorskih, koji je prisajedinio Moraču Crnoj Gori 1820. godine.
Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, a Bogosloviju Svetog Save u Beogradu gde je diplomirao i na Bogoslovskom fakultetu 1962. godine. Studirao je takođe klasičnu filologiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Postdiplomske studije nastavio je u Bernu i Rimu odakle odlazi u Pravoslavnu grčku crkvu gde je proveo sedam godina i gde se zamonašio.
Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve u maju 1985. izabrao ga je za episkopa banatskog. Iz Vršca prelazi na Cetinje, gde je 30. decembra 1991. godine, ustoličen za mitropolita crnogorsko-primorskog, zetsko-brdskog i skenderijskog i egzarha Pećkog trona.
Mitropolit Amfilohije je autor brojnih naučnih, teoloških i literarnih dela. Pošto govori grčki, ruski, italijanski, nemački i francuski jezik, na strane jezike prevodio je i objavio značajna bogoslovska ostvarewa drugih velikih srpskih teologa. Član je Udruženja književnika Srbije i Crne Gore.