Sreda 08.02.2012.
18:36
B92

Vibratori su izumljeni zbog muškaraca?

Foto: Ilustracija
 

Na samom kraju 19. veka, britanski lekar patentirao je prvi vibrator na svetu, međutim, priliku da ga koriste prvi su dobili muškarci, tačnije njegove kolege doktori.

Novi izum nazvan je Čekič“, a ingeniozni doktor bio je slab i uplašen mogućeg uspeha koji bi vibrator mogao da ostvari.

Džozef Mortimer Grenvil priznao je u svojoj knjizi koja je za temu imala "vibraciju nerava“, napisanoj 1883. da novu spravu nikada neće testirati na ženama. Prvobitna upotreba vibratora bila je opuštanje napetih mišića kod muškaraca.

Mortimer Grenvil tako je stvorio prvi električni vibrator – bušilicu sa malom kuglom na kraju koju je napajala baterija veličine kofera.

"Čekić Grenvila", ime koje je sprava ubrzo ponela, izbacio je iz upotrebe metod koji su do tada koristili doktori vekovima, masažu klitorisa ženskih pacijenata koji čija je dijagnoza bila "histerija".

Ovo je bio problem koji je, u to vreme, bio pripisivan isključivo ženama. Masaža je bila jedino rešenje i praktikovana je jednom nedeljno, a pacijenti su uglavnom bile imućne osobe. Lek je zapravo bio orgazam, ali sve do 20. veka smatralo se da žena orgazam može doživeti isključivo tokom seksa sa muškarcem.

Ovakve masaže bile su izuzetno naporne za lekare koji su vrlo često patili od ukočenih mišića ruke.

Britanski istraživač Term Malvern je 1851. napisao da ovakve terapije čine žene srećnim kao da su upravo popile šampanjac.

Grenvil je na oduševljenje brojnih lekara, koje je ručna masaža pacijentkinja izuzetno umarala, izumeo vibrator, spravu koja se pojavila skoro dve decenije pre izuma usisivača.

Vibrator se ubrzo našao u prodaji a cene su dosezale sve do 200 dolara tokom 1900.

Reklame su novu spravu promovisale kao medicinsku spravu za masažu, a pojedini doktori kupovali su sve raspoložive modele kako bi bili u stanju da „pomognu“ što većem broju svojih pacijentkinja.

Pojedine reklame išle su toliko daleko da su ih reklamirale kao idealan poklon za Novu godinu koji će ženama "vratiti sjaj u očima i rumenilo na obrazima".

Verovalo se da vibrator može izlečiti i artritis, impotenciju, gubitak kose, zatvor pa i da čak može ukloniti višak sala.

Međutim, nakon brojnih studija koje su se postepeno pojavljive sa temom ženskog orgazma, i istraživanja Sigmunda Frojda, oglasi za vibrator polako su počeli da išćezavaju iz magazina, međutim, počeli su da se pojavljuju u erotskim filmovima kao pokretači ženskog zadovoljstva.

Feministički pokret tokom 70-ih godina prošlog veka trijumfalno je najavio povratak vibratora natrag u ruke domaćica širom Amerike, a u okviru kampanje za borbu protiv AIDS-a, vojni doktor, general Everet Kop u maju 1988. godine objavio je brošuru na 8 strana u kojoj se pored kondoma toplo preporučuje i korišćenje vibratora. "Čekić Grenvila vratio se na velika vrata, samo ovaj put, ta vrata otvorile su žene".

2024 © - Vesti online