Utorak 07.02.2012.
16:04
Beta

Evropa okovana, sneg i u Sahari

Stotine ljudi - većinom beskućnika - umrle su širom Evrope od kada se temperatura spustila do minus 36 stepeni Celzijusa, a naredni izazov za vlasti ugroženih zemalja je mogućnost poplava nakon topljenja snega.

Olujni vetar išcupao je danas u Podgorici veliki broj stabala i oštetio krovove na stambenim zgradama i kućama. Vetar je u Podgorici duvao brzinom do 120 kilometara na sat zbog čega je zatvoren podgorički aerodrom. Led je prekinuo železnički saobraćaj nedaleko od Podgorice, a autobusi sa glavne stanice u glavnom gradu Crne Gore do daljeg neće saobraćati ka severu zemlje.

Na severu Crne Gore mnoga sela su odsečena od gradskih centara. Lokalne vlasti u Pljevljima i Plužinama tražile su uvođenje vanrednog stanja, a teška je situacija i u Žabljaku, Mojkovcu i Andrijevici. Škole na severu zemlje zatvorene su do četvrtka.

Sneg i bura ponovo stvaraju probleme u gotovo celoj Hrvatskoj, a najteže je, kao i prethodnih dana, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, gde je više od 100 sela i zaseoka odsečeno.

Vojska, vatrogasci i Gorska služba spasavanja pomažu lokalnom stanovništvu u dostavi hrane i lekova, a odsečena su i pojedina sela u Šibensko-kninskoj županiji. U ugroženim delovima zemlje nema nastave u školama, a ulice Splita i dalje su pokrivene snegom i ledom.

U poslednja 24 časa i u Zagrebu pada sneg. Jutros je izmereno minus 10 stepeni, a saobraćaj u gradu je otežan. Najniža temperatura izmerena danas u Hrvatskoj bila je minus 22 stepena.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić apelovao je na građane i preduzeća da mobilišu sve raspoložive snage i infrastrukturu kako bi bili spaseni ljudski životi posle višednevnog nevremena uzrokovanog obilnim snežnim padavinama.

 

Generalni direktor Elektroprivrede BiH Elvedin Grabovica izjavio je da je zbog nestajanja zaliha uglja situacija sa snabdevanjem električnom energijom zabrinjavajuća, jer ne radi železnica, a putevi do termoelektrana su neprohodni.

 

Visina snežnog pokrivača u BiH iznosi i iznad dva metra zbog čega je proglašeno stanje elementarne nepogode, a škole su zatvorene. Javni gradski saobraćaj u Sarajevu je paralisan, a građani su pozvani na akciju čišćenja tramvajskih šina i gradskih ulica.

Dan nakon pucanja brane, bugarska vlada proglasila je dan žalosti, a ulice poplavljenog sela Biser, nedaleko od granice sa Grčkom, prekrivene su lepljivim blatom dok se stanovništvo vraća u svoje natopljene domove.

Najmanje deset kuća se srušilo, drveće je blokiralo puteve i uništilo automobile ostavljene duž napuštenih ulica. Veterinari skupljaju ostatke uginulih životinja.

Osam stotina stanovnika sela dobilo je hranu, vodu i lekove, a u Biser je danas stigla i komesarka EU za humanitarnu pomoć kako bi procenila obim štete.

U naletu talasa poginulo je osmoro ljudi, a jedan stariji par smatra se nestalim. Civilna zaštita upozorila je na mogućnost izlivanja vode iz još dve brane, zbog čega je počelo preventivno ispuštanje vode.

U Grčkoj, spasioci su pomogli stanovništvu da napusti poplavljene domove kada se reka Evros izlila nedaleko od granice sa Bugarskom. Nekoliko starijih osoba evakuisano je tokom noći iz tri sela u toj oblasti. Obilne snežne padavine na severu Grčke prouzrokovale su probleme u saobraćaju i prekid u snabdevanju električnom energijom u zabačenim oblastima.

Izuzetno niske temperature, koje se kreću i do minus 37 stepeni, izazvale su u Nemačkoj mnogobrojne probleme, između ostalih i otežale rad pogrebnih preduzeća i grobalja.

U nizu nemačkih gradova proteklih dana su grobljanske uprave bile prinuđene da u upotrebu puste bagere, kompresorske bušilice, pneumatske čekiće i slične mašine da bi uspele da na vreme organizuju zakazane sahrane.

2024 © - Vesti online