Petak 03.02.2012.
12:23
Beta

Ven: Kina neće da "kupi Evropu"

Ističući želju svoje zemlje da pomogne Evropi da prebrodi finansijsku krizu, Ven je rekao da "neki misle da to znači da Kina želi da kupi Evropu".

"Kina međutim, tako nešto ne namerava niti za to ima mogućnosti", poručio je on.

Nemamo mogućnosti da kupimo Evropu: Ven Đibao

Ven Điabao je juče u Pekingu rekao da Evropa "pod hitno" mora da reši finansijsku krizu i dodao da Kina planira "pojačano učešće" u Evropskom fondu za finansijsku stabilnost (FESF), kao i u Evropskom mehanizmu za stabilnost (MES) fondu za stalnu finansijsku pomoć koji bi trebalo da počne sa radom u julu.

Nemačka kancelarka je pružila uveravanja svojim kineskim domaćinima o stabilnosti evra i o tome da je Evropa sposobna da prevaziđe krizu dodajući da preduzete obaveze idu u dobrom smeru, zalažući se istovremeno za nastavak evropskih integracija.

Prema nezvaničnim podacima, Kina je vlasnik više od 550 milijardi dolara vrednih državnih obveznica evropskih država.

Na ekonomskom forumu u Kantonu učestvuju generalni direktori Simensa i Folksvagena, kao i direktor kineskog proizvođača kompjutera Lenovo i direktor Kineske razvojne banke.

Rusi: Na pomolu trgovinski rat EU-Kina

 

Postoji opasnost da se zaoštravanje protivrečnosti između EU i Kine pretvori u trgovinski rat, piše "Glas Rusije" i navodi da će Evropska komisija do marta pripremiti nacrt rezolucije o uvođenju zaštite od trgovinskog monopola Kine.

 

Žalbeno veće Svetske trgovinske organizacije (STO), presudilo je u ponedeljak u korist EU, SAD i Meksika, koji su tužili Kinu za povredu međunarodnih trgovinskih propisa zbog izvoznih kvota i carina na neke sirovine u ovoj zemlji.

 

"Glas Rusije" navodi da bi predstojeći trgovinski rat mogao steći globalni karakter, što potkrepljuje negativnim kritikama predsednika SAD Barake Obame na račun Kine.

 

Istupajući pred Kongresom Obama je pozvao Kinu da odustane od protekcionizma, i zahtevao da se formira specijalni kontrolni organ za suprotstavljanje nesavesnoj konkurenciji.

 

Obama je rekao da kineska izvozna preduzeća dobijaju subvencije, a smanjen kurs juana daje im dodatnu prednost na svetskom tržištu. On je takođe zahtevao da se ojačaju mere ograničavanja uvoza švercovane robe i piratskog softvera.

 

Evropski komesar za trgovinu Karel De Guht, početkom novembra 2011. godine, upozorio je da trgovinska politika Kine, koja monopolski pristupa sirovinama, ozbiljno otežava evropskim kompanijama vođenje biznisa u ovoj zemlji.

2024 © - Vesti online