Pet stvari koje niste znali o penisu
1. Većina penisa na svetu je neobrezana
Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije i zajedničkog programa Ujedinjenih nacija za borbu protiv HIV-a i side, procenjuje se da je u svetu obrezano svega 30 odsto muškaraca starijih od 15 godina. Ipak, njihov broj varira od zemlje do zemlje, u zavisnosti od široko prihvaćene religije i nacionalnosti.
Gotovo svi muslimani i jevreji na svetu imaju obrezane polne organe, a zajedno čine 70 odsto svih obrezanih na planeti. U SAD nalazi se proporcionalno nalazi najveći broj muškaraca obrezanih iz nereligijskih razloga. Od ukupnog broja obrezanih, čak 75 odsto spada u tu grupu. Praksa obrezivanja dečaka iz medicinskih i kozmetičkih razloga postala je prilično kontroverzna, ali Svetska zdravstvena organizacija ga preporučuje, jer je dokazano da obrezani muškarci imaju manje šanse da budu zaraženi HIV-om.
2. Penis možete slomiti
Penis nema kost, ali to ne znači da ga ne možete polomiti. Takva povreda naziva se penilnom frakturom i nije ni malo bezazlena. Prilikom takve povrede, penis postaje crn i plav i nezamislivo bolan. Kako biste izbegli takvo mučenje, pažljivo upotrebljavajte vaš organ. Ne penetrirajte u partnerku suviše brzo ili jako, jer se upravo tada zbog "iskliznuća“ penis najlakše polomi.
Takođe, žene treba da povedu računa o tome dok sede na partneru.
3. Penis ima oblik bumeranga
Koren penisa nalazi se unutar karličnog pojasa i vezan je za pubičnu kost. Pod MRI skenerom, ima oblik bumeranga. Tu činjenicu koriste hirurzi koji se bave produžavanjem penisa, jer seku ligamente koji drže koren penisa pripijenim uz pubičnu kost.
Međutim, ta procedura nosi i određene posledice. Pomenuti ligament je odgovoran za čvrstu erekciju, a njegovim presecanjem penis u naponu gubi zakrivljenost i postaje labav u korenu.
Takođe, nedostatak krutosti može dovesti do povreda prilikom seksualnog odnosa.
Redovno pregledajte penis i proveravajte da li postoje neka neprirodna uvećanja ili krivljenja. Naime, često se kod starijih muškaraca javlja Pejronijev sindrom, odnosno krivljenje penisa do tačke pucanja kože.
4. Vaš penis ima sopstvenu volju
Verovatno ste primetili da se vaš „alat“ ponekad ponaša „na svoju ruku“. Recimo, dobijali ste erekciju u potpuno neprikladnim trenucima. Tačno je da čovek nema kontrolu nad penisom koliko nad, na primer, rukama i nogama. To je zato što su polni organi pod komandom dela nervnog sistema koji nije uvek pod uticajem svesti.
On se naziva autonomni nervni sistem i kontroliše, između ostalog, otkucaje srca i krvni pritisak.
Seksualno uzbuđenje nije voljni proces zbog čega u REM fazi sna dolazi do erekcije, bilo da sanjate o seksu, ili o sutrašnjem pregledu kod lekara.
Takođe, podizanje teških predmeta može izazvati erekciju.
5. Svaki penis je priča za sebe
Nemaju svi muškarci isti odnos veličina penisa „u mirovanju“ i u stanju erekcije.
Jedna studija sprovedena na 80 muškaraca pokazala je da razlika između dužina polnog organa u ta dva stanja varira od osobe do osobe i to od pola do devet centimetara.
Tako muškarac kom penis „u mirovanju“ izgleda minijaturno, može dostići priličnu veličinu u stanju erekcije i obrnuto.
Kada je muškarac uzbuđen, u proseku je njegov penis dva puta veći nego kada je opušten.